Kontrola ve věznici

Rath nemá žádné výhody, tvrdí Vězeňská služba po kauze s matrací

David Rath
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
7.1. 2020 21:07
Téma:

Vězeňská služba v úterý vydala prohlášení, v němž tvrdí, že bývalý středočeský hejtman David Rath nemá za mřížemi žádné výhody či VIP zacházení. Reaguje tak na kontrolu z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

"Výkon trestu bývalého hejtmana Davida Ratha se provádí standardním způsobem, což znamená, že je umístěn v běžné cele se standardním vybavením, stejně jako ostatní odsouzení. Žádné stavební úpravy ani výměna zařízení cely se neprováděly," uvádí vězeňská služba.

 

Před pár dny se objevily informace, že do teplické věznice dorazila kontrola, která zjistila, že má Rath zvláštní zdravotní matraci a pohybuje se tu v džínách místo klasických vězeňských "tepláků".

 

"K problematice zdravotní matrace, kterou ředitel věznice na žádost odsouzeného Ratha povolil, můžeme v tuto chvíli sdělit, že takto jednal s ohledem na zprávu Evropského výboru pro zabránění mučení a nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání," píše se v prohlášení.

 

Ředitel věznice prý matraci povolil v dobré víře "z preventivních, zdravotních a humánních důvodů, do doby komplexního posouzení a vyhodnocení zdravotního stavu lékařem vazební věznice, aby se vlivem případné prodlevy zdravotní stav odsouzeného nezhoršoval."

 

 

Takový postup prý ve věznicích není nijak výjimečný a jejich ředitelé případy řeší individuálně, bez ohledu na to, zda jde o aktéra mediálně sledovaného případu.

 

"Velmi nás udivuje, že v postupu ředitele věznice, kterého v jeho rozhodování motivoval lidský přístup s ohledem na zdravotní stav odsouzeného, by snad mělo být spatřováno jednání trestné a kriminální," uzavírá vězeňská služba.

 

Podle dostupných informací kontrolu do teplické věznice, do níž Rath nastoupil na podzim, poslala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

 

Vedení teplické věznice se mělo dopustit možného trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a maření výkonu úředního rozhodnutí tím, že bývalému hejtmanovi matraci povolilo.

 

Rath si má podle rozsudku vrchního soudu za korupci odpykat sedmiletý trest, což je přibližně stejná doba, po kterou se jeho kauza táhla. On sám od začátku trvá na své nevině.

 

Připomeňte si Rathův případ v reportáži z loňského října:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz