Trest za korupci

Exhejtman Rath nastoupil do vězení v Teplicích. Má si odpykat sedm let

Petr Zelený
Petr Zelený, Eva Pavelková
Aktualizováno 7.10. 2019 20:36

Odsouzený bývalý hejtman David Rath nastoupil do vězení v Teplicích. Musel tak učinit do pondělní 18. hodiny. Očekávalo se přitom, že si vybere věznici v pražské Ruzyni. Rath si má odpykat sedm let za mřížemi za korupci.

Soud bývalému poslanci a ministrovi zdravotnictví uložil také peněžitý trest ve výši deseti milionů korun. Ten ale podle vlastních slov nezaplatil. Pokud přitom částku neuhradí, může se jeho pobyt za mřížemi prodloužit o dva a půl roku.

 

Výzvu k nástupu obdržel bývalý středočeský hejtman minulou středu. Očekávalo se, že nastoupí do věznice v pražské Ruzyni, nakonec se ale podle informací TV Nova dostavil do vězení v Teplicích.

 

Štábu televize Nova se Ratha podařilo v pondělí ráno zastihnout před jeho domem v Hostivici. Nechal se slyšet, že se vrací od zubaře, pak se ještě chce zastavit v kanceláři. Zároveň zopakoval, že se cítí jako oběť a politický vězeň.

 

Slunečný den využil i ke spanilé jízdě na bicyklu po obci, se kterou se na nějaký čas musí nuceně rozloučit.

 

David Rath se před nástupem do výkonu trestu projel i na kole a odpovídal na dotazy novinářů: 

 

 

Ostře sledovaný případ s Davidem Rathem v hlavní roli se táhl přes sedm let - policisté ho totiž zadrželi už v květnu 2012 ve chvíli, kdy měl u sebe sedm milionů korun v hotovosti.

 

Následovalo obvinění, vazba a vleklá hlavní líčení v obou větvích kauzy - v té první se řešily údajné úplatky při opravě hostivického gymnázia a zámku v Buštěhradu, v té druhé mimo jiné zakázky pro několik středočeských nemocnic.

 

 

Pravomocný rozsudek vynesl pražský vrchní soud letos na konci června, když uložil Rathovi již zmíněný sedmiletý trest a zaplacení deseti milionů korun k tomu navrch.

 

Rath od začátku jakoukoli vinu odmítá, tvrdí, že je nevinný a zákon neporušil.

 

Připomeňte si kauzu Davida Ratha v reportáži Věry Müllerové:

Související témata:
TN.cz