Německo

Razie kvůli nenávisti na internetu! Policisté prohledali desítky bytů

Zásah policie v Kolíně nad Rýnem
Zdroj: Twitter, Polizei Köln
Ilustrační foto
Téma:

Německá policie rázně zakročila proti lidem, kteří šíří nenávist na internetu. Během razie po celé zemi prohledala čtyři desítky bytů a domů, desítky lidí policisté vyslechli. Pachatelům hrozí až pět let vězení.

Policie se zaměřila zejména na vyzývání k páchání trestných činů, rasismus a urážky vůči veřejným činitelům. Ve čtvrtek provedla razii ve 13 z 16 německých spolkových zemí.

 

Zásah měl proběhnout například u členů facebookové skupiny, která za "líheň zla" označila fotografii muže s tmavou pletí a těhotné bělošky.

 

V zemi je teď nenávist mezi lidmi žhavým tématem po násilné smrti starosty města Kassel Waltera Lübckeho. Politika našli zastřeleného na terase jeho domu ve středoněmecké spolkové zemi Hesensko. Pachatele se policistům zatím nepodařilo vypátrat.

 

 

Ministři spravedlnosti z několika spolkových zemí zároveň žádají německou vládu, aby zpřísnila postil nenávistných komentářů na internetu. Smrt starosty a bývalého zemského poslance mnoho lidí na sociálních sítích oslavovalo za jeho pozitivní přístup k pomoci uprchlíkům.

 

Politika našel jeho syn v neděli s prostřelenou hlavou. V té době se v domě nacházela manželka starosty a jeho roční vnuk. Lübcke měl mít také v pozdních hodinách sraz zatím s neznámou osobou. Policie už vyloučila sebevraždu.

 

Na starostu vzpomínali i jeho kolegové. "Jsme hluboce šokováni náhlým úmrtím našeho přítele Waltera Lübckeho," uvedla Annegret Kramp-Karrenbauerová. "V těchto těžkých časech jsou naše myšlenky a modlitby hlavně s manželkou, jejími dvěma syny a vnukem," dodala.

 

 

Pohřeb Lübckeho, který byl členem Křesťanskodemokratické Unie (CDU), se bude konat 13. června. Rakev bude pokryta hesenskou vlajkou a držet u ní bude čestnou stráž policie.

pan TN.cz