Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 6. 2018
Populární nápoj

Recepty na smoothie ze sezónního ovoce! Na tohle si ale dejte pozor

Detox - 6
Zdroj: oficiální zdroj
Smoothie je v poslední době opravdu populární (ilustrační foto)

Právě teď dozrává mnoho druhů ovoce a letní počasí láká k osvěžení. K tomu můžete využít právě sklizně angreštů, borůvek, malin nebo meruněk. Stačí je rozmixovat do v poslední době populárního smoothie. Výživový poradce ale upozorňuje na jisté nástrahy.

Sezónní ovoce a zelenina jsou na přípravu smoothie ideální. Nutriční specialisté ale dlouhodobě upozorňují, že není zrovna zdravé rozmixovat a vypít jen ovoce, které obsahuje obrovské množství cukrů. Vždy byste proto měli dodržovat několik zásad.

 

"Je potřeba stavět smoothie na zelenině, zelených surovinách. To je kámen úrazu pro 99 procent lidí, protože si dělají nápoj jen z jablek a banánů, které obsahují množství sacharidů i fruktózy. Ta má za následek ukládání tuků a také zvyšování krevního tlaku," uvedl výživový poradce Martin Škába.

 

Odborníci proto doporučují, aby alespoň tři čtvrtiny smoothie obsahovaly zeleninu. Tou mohou být různé saláty, kapusta, okurka, brokolice, řapíkatý celer nebo třeba špenát. A zbytek může tvořit ovoce - do jedné čtvrtiny. Suroviny by měly být čerstvé.

 

Dejte si proto pozor, co do smoothie dáváte, abyste si spíše neškodili. "Pokud si někdo mixuje jen ovoce, tělu to dlouhodobě nedělá dobře. Lidé mají ale v nepořádku trávicí systém, takže mají neustále chuť na sladké," doplnil Škába.

 

 

Podle výživového poradce je nejlepší, pokud smoothie kromě zeleniny a ovoce obsahuje ještě nějaký olej. "Někdo si dává olivový, avokádový, z hroznových jadérek, kokosový... Jde to nahradit také ořechy. A k tomu by si měli dát ještě nějaký nutriční prášek," popsal Škába.

 

Dalším kamenem úrazu bývá příliš rychlá konzumace smoothie. Lidé si neuvědomují, že nemohou nápoj vypít najednou. "Musíte ho pomalu popíjet, ne že si lidé udělají proteinový nápoj a naklopí ho do sebe. Přitom je to plnohodnotné jídlo. Musí tedy pomalu upíjet, aby měl žaludek možnost tvořit žaludeční šťávy a dobře smoothie zpracovat," doplnil odborník.

 

RECEPTY NA SMOOTHIE SE SEZÓNNÍM OVOCEM (2 porce)

Třešňovo-jablečné smoothie

1 šálek vypeckovaných třešní

1 celé jablko

3 šálky listového nebo jiného salátu

1/2 šálku vody

1 hrst oříšků

 

 

Rybízové smoothie

2 šálky červeného rybízu

1 menší banán

2 hrsti předem namočených mandlí (alespoň 4 hodiny)

3 šálky špenátu

1/2 šálku vody

 

Malinovo-borůvkové smoothie

1 šálek malin

1/2 šálku borůvek

2 šálky špenátu

salátová okurka

lžička medu

 

Angreštové smoothie s jogurtem

1 šálek angreštu

100 ml bílého jogurtu

100 ml mléka

2 lžíce citronové šťávy

1 hrst ořechů

salátová okurka

 

 

Meruňkové smoothie

2 meruňky

2 hrsti čerstvých bazalkových listů

lžíce citronové šťávy

2 lžíce olivového (nebo jiného rostlinného) oleje

1 šálek kapustových listů

epa TN.cz
Reklama