Pilota zatím nenašli

Řecká stíhačka spadla do moře. Startovala k tureckému narušiteli

Stíhačka Mirage 2000 řeckého letectva
Zdroj: Profimedia
Stíhačky Mirage řeckého letectva
Téma:

Řecké letectvo přišlo ve čtvrtek po poledni o stíhačku Mirage 2000-5, která se zřítila do vod Egejského moře poblíž ostrova Skyros. Startovala k tureckému letounu, který měl narušit řecký vzdušný prostor. Pilota se zatím nepodařilo najít.

Podle prvotních zpráv řeckých médií mělo nehodě stíhačky předcházet nahánění se po obloze s letounem tureckého letectva, uvedl web deníku Protothema. Přítomnost svého letounu v řeckém vzdušném prostoru Turci odmítli.

 

Řecké letectvo upřesnilo, že letoun skutečně startoval k narušiteli vzdušného prostoru, když ale dvojice řeckých stíhaček Mirage dorazila na místo, byl už letoun pryč. Jeden ze strojů se pak zřítil zhruba 15 kilometrů severovýchodně od ostrova Skyros.

 

Na místo zamířily lodě řeckého námořnictva. Pilota se ale zatím nepodařilo nalézt. Podle druhého letce, který se zřícenou stíhačkou letěl ve formaci, se pilot havarovaného letadla zřejmě nestihl katapultovat. Jeho kolega totiž neviděl padák.

 

 

Turecko popřelo, že by mělo na incidentu jakýkoliv podíl. "Žádné turecké letadlo nebylo v danou chvíli v oblasti," citoval web Milliyet.com.tr prohlášení tureckých ozbrojených sil. Trosky stroje se Řekům podařilo najít po 14. hodině.

 

Podle listu The National Herald panuje v posledních měsících nad Egejským mořem zvýšené napětí. Turci nad moře posílají své stíhačky. Jejich piloti se s těmi řeckými nahánějí po obloze. Zatím ale nedošlo k žádné nehodě.

vbo TN.cz