Ochrana hranic

Řecko má na svědomí dalšího migranta, tvrdí Ankara. Česko pošle pomoc

Téma:

Humanitární krize na řecko-turecké hranici se stále vyostřuje. Řecká policie ve středu k zastavení migrantů použila slzný plyn. Situace je vážná také na diplomatickém poli, Ankara tvrdí, že Řecko je zodpovědné za smrt dalšího migranta. Atény to odmítají. Humanitární pomoc Řecku odsouhlasila také česká sněmovna.

Neprostupné ploty, posilněné policejní hlídky a oblaka slzného plynu. K takovým opatřením sahá Řecko, aby zabránilo vstupu migrantů na jeho území a do Evropské unie. Slzný plyn prý ale používají i uprchlíci.

 

Řecko tvrdí, že u jeho hranic čeká na jejich otevření přes 12 tisíc migrantů. Běženci hledají azyl také na ostrovech v Egejském moři a i tam roste napětí.

 

"Snažili jsme se dostat na ostrov Lesbos. Řecká pobřežní hlídka nás ale zastavila, všechno nám vzala a nechala nás uprostřed moře. Když se nám snažily pomoct rybářské lodě, nepovolili jim to," tvrdí afghánský uprchlík Kebir Muhammedi.

 

Řecko k omezení migrace používá tvrdé kroky. Nově chce nejméně měsíc deportovat migranty zpátky do země jejich původu, a to bez jakéhokoliv posouzení nároku na azyl. Představitelé Evropské unie po návštěvě oblasti uvedli, že na pomoc Řecku uvolní v přepočtu 18 miliard korun.

 

 

Se situací se teď snaží vyrovnat samotní migranti, kteří uvěřili ujišťování tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který podle některých médií koncem minulého týdne tvrdil, že je čekají otevřené brány do Evropy. Hranice ale zůstaly zavřené a uprchlíci teď zůstali v řecko-tureckém pohraničí.

 

"V Turecku jsem býval konstruktér, ale teď jsem byl už rok nezaměstnaný. Tři dny spím na trávě pod stromy a v noci jsem zapálil trochu dřeva, abych se zahřál. Sotva spíme. Podívejte, jak jsem špinavý," ukazoval jeden z uprchlíků.

 

Situaci ve středu řešili také zástupci států Evropské unie. Ministr vnitra Jan Hamáček k jednání uvedl, že výsledkem by měla být politická i finanční podpora Řecka a snaha zabránit opakování migrační krize z roku 2015. Česko je podle Hamáčka připraveno poslat na řecko-tureckou hranici i další policisty.

Filip Šusta/epa TN.cz