Medikán Zorba

Řecko se chystá na obří bouři. Vítr už strhával střechy a dráty!

Na Řecko má dnes v noci udeřit medikán Zorba, středomořská obdoba hurikánu. Místní obyvatelé už se obávají nejhoršího, kromě medikánu už tam totiž jiná tlaková níže tento týden způsobila prudké lijáky a silný vítr, který vytrhával elektrické vedení a strhl střechu školy.

O aktuální situaci v Řecku informuje web ekathimerini.com. Tlaková níže s názvem Xenophon už zasáhla v Řecku v posledních třech dnech většinu pevninského území.

 

V Athénách a na přilehlých nájezdech na dálnice se v pátek ráno tvořily dlouhé kolony kvůli mohutnému dešti. Některé školy zůstaly preventivně zavřené.


Silný vítr ve čtvrtek večer zas v Attice poškodil elektrické vedení, a tak byly celé obce bez proudu. Vichřice také lámala stromy a na západě Athén zcela zničila střechu školy. Hasiči jen za včerejšek zaznamenali stovky výjezdů k podobným událostem.

 


Lodě dostaly ve čtvrtek zákaz vyplutí z přístavů, nicméně díky tomu, že prozatím vítr trochu ustal, tento zákaz úřady v noci zrušily. Jenže zákaz může znovu přijít. Řecko totiž očekává mnohem horší počasí než to, které ho na pevnině sužovalo během týdne.

Ambasáda varuje turisty v Řecku před obří bouří:

 
V noci na sobotu má totiž Xenophon vystřídat medikán Zorba, který může v nárazech dosahovat až 150 km/h. Některé zdroje uvádí dokonce i maxima přes 200 km/h. Navíc by mělo spadnout 200 - 400 mm srážek, což by pro jinak velmi suchou oblast znamenalo ničivé povodně.

 

 

Zatím to vypadá, že má medikán udeřit hlavně na ostrově Peloponés a na Krétě, zasáhnout by ale více či méně měl celé řecké území. V neděli se pak má bouře přesunout i nad turecké dovolenkové destinace.

Související témata:
nor TN.cz