ministerstvo zahraničí

Další zpřísnění pro Čechy! Do Řecka budou potřebovat negativní test

Téma:

Po Slovinsku zařadilo Českou republiku na seznam červených zemí i Řecko. Češi, kteří tam poletí na dovolenou, budou muset mít od příštího pondělí negativní test na koronavirus. Podrobnější informace bude mít k dispozici ministerstvo zahraničí v úterý.

Řecko by nemělo Čechům zakázat vstup do země - turisté ale musejí mít negativní test na Covid -19. Ten nesmí být starší než 72 hodin.

 

"První důvod je zvýšený nárůst nákazy Covid-19 v ČR v posledních dnech a podle mě tam sehrál roli i import," zhodnotil náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

 

Opatření by mělo platit od pondělí 17. srpna. V tuto chvíli to znamená veliký problém, protože Řecko je nejnavštěvovanější destinace s leteckou dopravou v této sezóně.

 

Podle cestovek se tam od července do září vypraví asi sto tisíc Čechů. "Tahle opatření se mohou dotýkat třeba až třiceti tisíc lidí, pokud budou trvat až do konce sezóny," sdělil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

 

 

Opatření podle ministerstva zahraničí nebude možné obejít. "Prostřednictvím toho QR kódu budou samozřejmě Řekové vědět, odkud jste si ten kód tedy vygenerovali a i tam budete muset splnit povinnost," doplnil Smolek.

 

"Je důležité říci, že my ty podrobnosti ještě neznáme, protože oni postupují krokově. Nejdřív vyhlásí ten seznam červený, jeho aktualizaci a teprve následně potom vydávají vyhlášku," vysvětlil Smolek.

 

Tu by Řekové měli vydat pozdě večer, nejpozději v úterý ráno. Negativní test po Češích vyžaduje také třeba Slovinsko, Norsko nebo Finsko.

Eliška Kopánková / Kristýna Svobodová / klma TN.cz