přírodní pohroma

Karibik zasáhlo silné zemětřesení, úřady varovaly před tsunami

Počet mrtvých v Indonésii rychle roste
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 28.1. 2020 22:22
Téma:

Mocné zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály v úterý večer našeho času zasáhlo Karibik poblíž ostrova Jamajka. Úřady vydaly varování před tsunami. Silné zemětřesení otřáslo o několik hodin dříve i Řeckem, epicentrum bylo ve Středozemním moři poblíž ostrovů Kos a Rhodos.

Zemětresení nedaleko Jamajky bylo v hloubce zhruba 10 kilometrů a dosáhlo síly 7,7 stupně Richterovy škály. Úřady vydaly varování před tsunami, která může postihnout pobřeží Jamajky, Kuby, Kajmanských ostrovů, Mexika a dalších států střední Ameriky. Informovala o tom televize CNN.

 

Nebezpečí je nízké, vlny by měly dosáhnout maximálně jednoho metru nad úrovní hladiny za přílivu. Zatím nejsou žádné zprávy o způsobených škodách či obětech. Otřesy byly cítit především na západě Jamajky, podle odborníků je ale pocítili i obyvatelé okolních ostrovů.

 

 

Silné zemětřesení zasáhlo v úterý i Řecko. Jeho síla byla 5,2  stupňů Richterovy škály. Epicentrum bylo ve Středozemním moři poblíž turisticky významných ostrovů Kos a Rhodos. Otřesy postihly i Turecko. Podle agentury AP ani v tomto případě nejsou žádné informace o rozsahu škod a obětech.

 

TN.cz