Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Alla Pugačevová, hvězda sovětského "popíku", slaví 60 let

Její jméno znal za minulého režimu v Česku kdekdo. Primadona ruské "papsy" - populární hudby, Alla Pugačevová, slaví šedesátku.

Alla Pugačevová patřila k významným exportním položkám ruské kultury. V Česku hráli stále dokola její písničky Králové nemůžou všechno a Harlekýn. I dnes, v 60 letech, které slaví 15. dubna, na sebe "božská" Alla svými výstřelky a extravagantním vystupováním strhává pozornost.

Byla to právě ona, kdo se stal poslední Národní umělkyní SSSR těsně před tím, než se Sovětský svaz rozpadl. Různá ocenění sesbírala i po pádu železné opony.

Jako živoucí památník SSSR je v Rusku téměř úředně chráněna. Za prezidenta Borise Jelcina se oslavovaly na státní úrovni její padesáté narozeniny. Celkem vydala přes 40 CD a nepočítaně singlů a zahrála si v řadě filmů. Do čela režimní sovětské popkultury se vyhoupla v roce 1975.


Závratná popularita, ale soukromý život v troskách


Kvůli velkému pracovnímu nasazení ale dost trpěl zpěvaččin soukromý život, většina jejích vztahů skončila velmi rychle. Rozvedla se hned čtyřikrát, naposledy s o mnoho let mladším zpěvákem, který byl 18 let jejím chráněncem.


Estrádní zpěvačka Alla Borisovna Pugačevová (Pugačovová) v roce 1975 získala Zlatého Orfea v Sopotech, od roku 1978 byla zaměstnankyní sovětské monopolní agentury Roskoncert, od roku 1978 uměleckou vedoucí studia Divadla písní.


V roce 1993 založila firmu Alla a pokoušela se pod touto značkou neúspěšně prodávat vlastnoručně navržené boty nebo parfémy. Rozjela i vlastní časopis a rozhlasovou stanici. Když na konci devadesátých let pohořela v soutěži Eurovize, komentátoři svedli její neúspěch na zabedněnost evropského publika, které nedokáže přijmout ruskou hudbu. A novinář, který o ní psal hanlivě, skončil záhy zmlácený v nemocnici.


Alla hledá superstar. Sama už zpívat nechce


V uplynulých letech se Alla vrhnula na televizní zábavu a v Rusku se podílela na tamější obdobě Česko hledá superstar. Na začátku března Pugačevová oznámila, že s pěveckou kariérou definitivně skončí právě po šedesátých narozeninách. Prý se jí zhoršuje zdraví a ani její hlas není po sérii operací nejlepší.


Zpěvačka ale chystá ještě jedno závěrečné obří turné. A nebude zpívat jen v Rusku, ale i Evropě nebo Severní Americe.

ČTK, pez TN.cz