doživotní následky

Kvůli selhání lékařů u novorozené holčičky v Pardubicích padl první trest

Ředitelka pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková končí ve své funkci. Odvolalo ji vedení kraje kvůli případu selhání zdravotnické péče, kdy má novoroznec kvůli pozdní diagnóze zletého streptokoka trvalé následky. Informaci zveřejnil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

"Představenstvo právě před několika minutami jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánku Fraňkovou s tím, že další opatření budou následovat tak, aby se situace urychleně vrátila do standardní situace,“ napsal v prohlášení na sociální síti hejtman Martin Netolický.

 


Případ, který zapříčinil odvolání Fraňkové, se stal v červnu v Pardubické nemocnici. Matka novorozence podle slov rodiny informovala nemocnici o tom, že je nakažena streptokokem typu B.

 

Lékaři ale odebrali krev novorozenci až čtrnáct hodin po porodu. Potřebné odběry měly být provedeny do dvanácti hodin od porodu. Pozdní odběry našly v krvi novorozence streptokoka, a zároveň začínající sepsi.

 


Novorozené holčičce kvůli pozdnímu podání léků začalo krvácet do mozku a rozvinulo se u ní zánětlivé postižení centrálního nervového systému. Dívka bude mít doživotní následky, zastavil se u ní totiž vývoj.


Případ novorozence nebyl prvním problémem Pardubické nemocnice. V roce 2017 personál nemocnice jednal pomalu v případě krvácejícího chlapce, který skončil ve stavu bdělého kómatu.

Související témata:
TN.cz