zlepšení podmínek

Oprava věznice stála 93 milionů. Vězni si žijí lépe, než studenti na koleji

František Nyklas
František Nyklas
Aktualizováno 5.2. 2020 10:44
Téma:

Věznice ve Vykmanově na Karlovarsku se pochlubila nově zrekonstruovanou ubytovnou pro odsouzené. Svůj trest si v ní bude odpykávat 178 vězňů ve vysokém stupni zabezpečení. Každá cela má vlastní hygienický kout, který má i vlastní toaletu. Takový luxus přitom nemají ani mnozí studenti na vysokoškolských kolejích.

Ložnice v ubytovně pro odsouzené, jak to oficiálně nazývá vězeňská služba, voní novotou. Přitom si tady odpykávají trest odsouzení za násilné trestné činy. Ložnice, kterým se lidově říká cely, mají 10 až 11 metrů čtverečních.

 

"Moderní evropské standardy a evropské principy vězeňství říkají jednoznačně, že by na jednoho vězně mělo být šest metrů čtverečních," sdělil generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal.

 

Záchody nebyly na pokojích, původně byly až na konci chodby, člověk tak musel projít celý oddíl.

 

Například pokoje na kolejích na Strahově v Praze jsou o poznání menší. "Na každém patře jsou dvoje sprchy a dvoje záchody. Není to úplně ono," popsal jeden ze studentů.

 

 

"V podkroví byla vybudována víceúčelová místnost pro vězněné osoby, kde budou vlastně víceméně probíhat terapie a případně nějaké zájmové kroužky," popsal ředitel věznice Pavel Zange. Takové zázemí vysokoškolské koleje obvykle nemají.

 

Věznice ve Vykmanově disponuje 96 novými celami, čtyři jsou připravené pro zdravotně handicapované. S polohovacími postelemi. Rekonstrukce přišla na 93 milionů korun.
 

tn.cz / TV Nova