Prudké ochlazení

Rekordní teplo probudilo včely. Umrznou v dalších dnech?

Dnešek byl možná nejteplejším dnem letošní zimy. Padaly rekordy a meteorologové naměřili i teploty přesahující 18 stupňů. Nejvíc - 19,4 stupně Celsia - dnes bylo přesně v půl třetí odpoledne v Břeclavi - Poštorné.

Mírná zima například probudila včely a v lese nacházejí mykologové druhy hub, které jiné roky rostou až o několik týdnů později. Ale čeká nás změna. V dalších dnech má sněžit, a to i v nižších polohách.


Teplá zima dokázala dnes zmást i přírodu. V lese mykologové nacházejí březnové nebo dokonce dubnové druhy hub. A ze spánku jsou už probuzené i včely. Což není zrovna ideální.


Pochopitelně, se stoupající nadmořskou výškou teplota klesala. Ještě v Trutnově bylo devět nad nulou, ve výšce 1300 metrů teploměr ukazoval dva stupně. Na Krkonoše dnes nebyl pěkný pohled. Ale lyžaři si na oblíbeném sportu ze zásady nacházejí jen to pozitivní a užívají si každou minutu.Ačkoli dnes padaly rekordy, následující dny mají ukázat, že letošní zimu je počasí jako na houpačce. Už dnes v noci přijde další ze studených front. V noci klesnou teploty k nule, v úterý bude od dvou do šesti nad nulou. Na horách má být kolem nuly a opět připadne sníh, a to v nadmořských výškách už od 400 metrů. Stejný ráz počasí bude mít i středa, kdy bude mrznout i v nižších polohách a dá se proto očekávat i náledí.
 

pez, Filip Pultar TN.cz