opět v provozu

Replika vyhořelého kostela v Gutech je hotová! Na vysvěcení přišlo 300 lidí

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
6.6. 2021 22:10
Téma:

Repliku kostela Božího těla v Gutech na Ostravsku v neděli slavnostně vysvětil pomocný biskup z ostravsko-opavské diecéze a tak se poprvé otevřela veřejnosti. Bylo to tři roky a deset měsíců poté, co památkově chráněnou dřevěnou stavbu podpálila trojice mladých žhářů. Teď ji hlídá moderní protipožární systém.

Srpen 2017 - dřevěný kostel během pár chvil pohltily plameny, mezi ohořelými trámy zbyl jen kříž, který jako zázrakem zůstal. V neděli věrnou repliku vyhořelého kostela vysvětil pomocný biskup. "Ono to jako chrám vypadá, ale tím obřadem se stane opravdu Bohu zasvěceným místem," objasnil Martin David z ostravsko-opavské diecéze.

 

Replika se stavěla podle původních plánů a rad historiků. Uvnitř ale vypadá moderně. "Projektant se mě ptal, co a jak, i památkáři," řekl tamní farář. "Nový je například kamenný oltář, který je středem bohoslužby," vysvětlil David.

 

 

Většina věřících se kvůli koronavirovým opatřením dovnitř nedostala. Slavnostní akci sledovali venku na velkoplošné obrazovce. Svěcení se zúčastnilo více než 300 lidí.

 

Kostel už jen tak neshoří, má protipožární zabezpečení a nedaleko je i nádrž s vodou. Žháři si u soudu vyslechli tresty v délce tři a půl, osm a devět let vězení. Zaplatit mají více než 19 milionů korun. Jeden z nich už je z vězení venku.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

lud TN.cz