Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 4. 2018
na vlastní kůži

Reportér televize Nova skončil za mřížemi! Drsně ho zpacifikovali

Zdroj: Střepiny

Co se ve skutečnosti děje za mřížemi? O tom panuje mnoho mýtů. Náš reportér nastoupil do vězení pod falešnou identitou agresivního vězně. Podívejte se, jak svůj pobyt v kriminále zvládnul a jaké má vězeňská služba prostředky k tomu, aby problémové odsouzené zvládla.

"Jmenuju se Jan Bohatý, odsouzený k 20 měsícům za opakované krádeže. Kradl jsem, abych si mohl kupovat pervitin. Jsme nevyléčený závislák, občas agresivní, dlužím, kam se podívám," tak svou identitu popsal v rýnovické věznici reportér Tomáš Vojáček. Za mřížemi strávil celkem dva dny.

 

Nejprve musel podstoupit důkladnou osobní prohlídku. Přesypávání tabáku, rozebírání deodorantu i kontrola zubní pasty – propašovat do věznice drogy nebo další nepovolené věci, je takřka nemožné. U věcí, které nemůže služba zkontrolovat přímo, musí pomoci rentgen.

 

"Je důležité prohmatat švy, vnitřní kapsy, podšívku. Právě v těchto věcech jsou uschovány nepovolené předměty, jako například sim karta, žiletka a další nebezpečné věci," vysvětluje ředitel rýnovické věznice Vlastimil Kříž.

 

NA CELÝ DÍL VĚZEŇSKÉHO SPECIÁLU STŘEPIN SE PODÍVEJTE TADY

 

Velmi problémová pro pašování věcí je anální oblast. "Setkal jsem se s tím, že se odsouzený snažil takto propašovat mobilní telefon, byť na několik kousků," dodal Kříž. Ještě než Tomáš vůbec došel do cely, zastavilo ho hned několik zaměstnanců, kteří s ním chtěli řešit jeho závislost na drogách – zdravotní sestra, sociální pracovnice, speciální pedagog, adiktoložka a další.

 

V cele byl Tomáš z bezpečnostních důvodů sám, první týden ale vězni spí po dvou. Později jsou rozděleni do pokojů po pěti. Nejhorší bylo se v prvních hodinách nějak zabavit. Jako drogově závislý ale po chvíli zahrál záchvat agrese, napomínání vychovatele ignoroval. Ještě po něm hodil stoličku. Ostraha ho během několika vteřin zpacifikovala, a to dost drsným způsobem.

 

 

Agresivitou a napadením si vysloužil přesun na oddělení výkonu kázeňského trestu. "Došlo mi, že tady končí sranda," svěřil se Tomáš. Pro případ, že by si chtěl vězeň sám ublížit nebo by dál ohrožoval okolí, je na oddělení připraveno speciální lůžko s poutacími popruhy. Nejhorší trest na této samotce může trvat až dvacet dní.

 

Další den už mu nastává stejný režim jako ostatním. Po snídani nástup do práce, pak zasloužená procházka po dvoře. Jídlo připravují jedni vězni druhým – a podle Tomáše je chutné. Jen kdyby porce byly větší. Večerní kontrolu už naštěstí absolvovat nemusel a zapřísáhl se, že sem se už rozhodně nikdy nechce vrátit. Podívejte se v reportáži!
 

mom TN.cz