Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.9. 2018 19:20
Oslavy výročí

Republika oslaví 100. výročí zajímavými akcemi

Zdroj: TN.cz

Již jen několik týdnů zbývá do výročí sta let od založení republiky. Na dnešním setkání v Praze v Clam-Gallasově paláci odhalili organizátoři program národních oslav, které se uskuteční v hlavním městě.

Oslavy započnou 28. září znovuspuštěním orloje na Staroměstském náměstí a vyvrcholí o víkendu 27. a 28. října. "Hlavním cílem národních oslav v Praze je důstojně a s hrdostí oslavit sto let naší malé velké země,“ uvedl koordinátor Národních oslav 100 let republiky v Praze Robin Čumpelík.


Na Václavském, Staroměstském a Náměstí Republiky organizátoři připraví v sobotu 27. října pódia, na kterých vystoupí umělci s tematickými koncerty. V neděli se pak otevřou dveře zrekonstruovaného Národního muzea. Na návštěvníky čeká speciální Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava, která bude až do konce roku 2018 přístupná pro všechny zdarma.

 


Zájemce o dobový život z minulého století také může lákat akce Zažijte historii na vlastní kůži. Na různých místech hlavního města budou po celý víkend připravené kulisy s herci v kostýmech. Smyslem je divákům přiblížit třicátá a šedesátá léta v Československu.


V neděli se uskuteční první vojenské prohlídka po deseti letech. Prahou bude pochodovat více jak 2000 vojáků a dalších příslušníků integrovaného záchranného systému. Zúčastní se i čestná stráž Slovenska, Francie, Spojených států, Velké Británie a Itálie.


Organizátoři plánují i pochod za republiku, kterého se zúčastní zástupci z řad studentů, Sokolů, legionářů a dalších organizací a spolků. Bude zakončený proslovem Tomáše Garrigua Masaryka.


Magistrát chce také vydat aplikaci do telefonů a tabletů. "Pomocí rozšířené reality bude připomínat naší historii formou stezky. Uživatelé si projdou Prahu a dozví se různé užitečné informace o dobových událostech," popsal mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.


Podrobnější informace k programu jsou na stránkách organizátorů - spolecnestoleti.cz/cs/narodnioslavy

 

 

 

 

rod TN.cz
Reklama