boj s koronavirem

Respirátory lze použít opakovaně. Je ovšem nutné dodržet několik pravidel

Martin Kočárek
Martin Kočárek
25.2. 2021 21:20
Téma:

Respirátory jsou jednorázové zdravotnické pomůcky. Ale podle výrobců a lékařů je za určitých podmínek a při dodržení jasných pravidel můžeme používat opakovaně. Nejdéle však 30 dnů, potom už je potřeba respirátor bezpodmínečně vyměnit.

Nošení respirátoru má jasná pravidla. Nikdy se nedotýkejte funkční plochy, vždy si ho nasazujte a sundávejte jen manipulací s gumičkami.


Některé typy respirátorů se dají podle výrobců používat dlouhodobě. Je ale nutné je nejenom správně nosit, ale také dostatečně dezinfikovat. "Dezinfekcí ošetříte celý produkt, já osobně je třeba mám měsíc na sobě. Záleží na tom, jak často ho nosíte,“ popsal šéf společnosti Pardam Jan Buk.

 


Dezinfikovat se ale dají pouze respirátory s nanovlákny, tedy ty dražší. Nejlevnější typy ochrany dezinfekcí zničíte. "Většina těch standardních respirátorů používá jako filtrační materiál melblam, který vlhkostí ztrácí svoji filtrační účinnost,“ doplnil Buk.


Vyvařováním nebo mácháním v octové vodě či jiným mokrým čištěním sofistikované metody filtrace zlikvidujete. "Jednak je prostředek už kontaminován viry a bakteriemi, jednak materiál nemusí odolávat působení dezinfekčního prostředku,“ vysvětlila ředitelka Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Lenka Šimůnková.


Jednou z možností, jak správně vydezinfikovat respirátor, je vložit ho do horkovzdušné trouby na 70 stupňů Celsia a nejdéle na 15 minut. Ultrafialové čističe mobilních telefonů nebo mikrovlnku nepoužívejte. Respirátory obsahují kov a mohly by v mikrovlnné troubě začít hořet, ultrafialové světlo zase zničí jejich ochrannou vrstvu.

 

ls TN.cz