Anketa Boj s covidem

Respirátory v MHD? V pražské našli jen neškodné zbytky koronaviru

Odběr vzorků koronaviru v pražské MHD
Zdroj: Profimedia
Odběr vzorků koronaviru v pražské MHD
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 17:53
10.6. 2021 17:34
Téma:

Experti z Akademie věd ČR přezkoumali vzorky z povrchů a vzduchu v pražské MHD, které nasbírali v dubnu. Ve čtvrtek zveřejněné výsledky jednoznačné mluví ve prospěch cestujících. Zbytky koronaviru se našly v pouhém procentu všech vzorků, ani jeden z nich navíc nebyl infekční.

Lidé ve "skafandrech" v polovině dubna zaplavili pražské tramvaje, autobusy i metro. Byli to výzkumníci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, kteří odebírali z dopravních prostředků vzorky, ve kterých pak hledali koronavirus.

 

Speciální tyčinkou stírali madla eskalátorů, tlačítka nebo tyče, vozidla rovněž opatřili zařízení filtrující vzduch.

 

Anketa

Jak byste změnili pravidla ochrany úst a nosu v MHD?

Hlasovalo 726 lidí.

 

"Celkem takto do zkumavek shromáždili 558 vzorků, 492 stěrem z povrchů a 66 z filtračních destiček. Všechny z Prahy putovaly do Českých Budějovic, kde v laboratořích Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity probíhaly komplexní analýzy," uvedl jeden z výzkumníků Alexandr Dejneka.

 

Výsledky jsou pozitivní, ale na rozdíl od testů je to dobře. Zbytky koronaviru totiž vědci našli v pouhém procentu vzorků, ani jeden navíc nebyl infekční, tedy se nedokázal replikovat.

 

 

"U vzduchových vzorků žádná z metod nenašla nic podezřelého, žádné stopy. U vzorků ze stěrů jsme detekovali šest pozitivních, z čehož dva prostřednictvím PCR a zbytek biočipovou metodou,“ řekl Alexandr Dejneka. "Jednou to bylo madlo u sedadla, jednou tlačítko Stop, pak označovač jízdenek, tlačítko otvírání dveří nebo tlačítko uvnitř výtahu v metru," doplnil.

 

Podle Dejneky to ale neznamená, že by lidé měli v MHD odhodit respirátory. "Je zřejmé, že nastavená pravidla – důkladná dezinfekce prostor a nošení respirátorů – jsou dostačující k tomu, aby se virus nepřenášel, a to i v době, kdy v Praze pořád běhalo dost infekčních lidí, navíc uprostřed sezony alergií, kdy mnozí kýchají a teče jim z očí," upozornil.

 

Dezinfekce prostředků hromadné dopravy probíhá po celém Česku, stejně tak nařízení nosit v nich respirátory zůstává plošné. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ale předeslal, že by je od července mohly nahradit chirurgické roušky.

 

Roušky už mohli odložit školáci, ale pouze během vyučování:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz