VYŠŠÍ DÝŠKA

Restaurace se pomalu dostávají z krize, chybí ale zahraniční turisté

Linda Nguenová
Linda Nguyenová
Publikováno 12. 7. 2020

Návštěvnost ve většině českých restaurací se vrací do normálu. Ukazují to data dodavatelů pokladních systémů. V Praze podle nich zůstává situace nejhorší, ve městě totiž pořád chybí zahraniční klientela. Podle restauratérů ale Češi teď dávají větší spropitné.

Úplné zavření, pak fungování přes výdejní okénka, následné otevření venkovních prostorů. České restaurace se po několikaměsíční pauze vzpamatovávají z nouzového stavu a lidé se do nich vrací.


"Z našich dat vyplývá, že návštěvnost je o něco nižší, než byla ve stejnou dobu minulý rok, nicméně už se to dostalo na čísla z února letošního roku. Takže ta korona návštěvnost už je za námi," řekl ředitel společnosti Storyous Igor Třeslín.


Rozdíl mezi Prahou a dalšími městy je prý ale obrovský. "Na 80 procent se to vrací k normálu, jak to bylo před epidemií. Ti lidé se zase postupně naučili chodit," vyložila majitelka restaurace v Pardubicích Sára Zemánková.


V Praze ovšem chybí zahraniční turisté, a je to znát. Řadu restaurací trápí jejich adresa. Zatímco dřív pro ně byla kvůli lokaci výhodná, teď tam nikdo na obědy nechodí. Sídlí v ulicích, kde jsou kanceláře firem. Jejich zaměstnanci ale stále pracují z domova.

 

 

Nepomohl prý ani první prázdninový týden. Návštěvnost se v pražských restauracích zvedla jen o jednotky procent. Třeba největší hospoda s českou kuchyní, která má kapacitu 500 lidí, se ale s propady návštěvnosti příliš nepotýká. Češi, kteří do metropole zavítají na výlet, vyhledávají české jídlo.


Útraty jsou prý nižší asi o 20 procent. Na řadě míst se v centru lidé přitom stále nají za lidovku. A jedno mají pražské restaurace a pohostinství v jiných městech společné. Zatímco dřív Češi zaokrouhlovali cenu při placení jen na pár korun nebo dýško nedali vůbec, teď dávají často spropitné prý jako cizinci.


Propojit ty, kteří chtějí pomoci tuzemské ekonomice se snaží i iniciativa televize Nova Nastartujme Česko. Přináší přehledy i tipy, jak může pomoci každý z nás. Informace i přehled aplikací najdete na webu TN.cz.

Související témata:
rod TN.cz