Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Anketa

Restaurace zakazují vstup dětem! Jedli byste v takovém podniku?

Zdroj: TV Nova

Restaurace ve městě Binz na německé Rujáně přišla s kontroverzním nápadem. Po sedmnácté hodině do ní nesmí děti mladší čtrnácti let. Podobné opatření už spoustu let vyvolává otázky i v České republice. Jedná se prý o diskriminaci.

Nápad restaurace v německém městečku Binz vyvolal velký poprask po celé zemi. Na černé tabuli totiž návštěvníky vítá nápis "pouze dospělí" - do podniku s názvem Babiččina kuchyně po páté odpolední nesmí děti mladší čtrnácti let.

 

"Měli jsme tak moc špatných zkušeností s nevychovanými dětmi, nebo spíše s rodiči, kteří neumí na své děti dohlížet. Děti se honí, všechno ničí, hostům to vadí, vstávají a odcházejí," vysvětluje opatření manažer restaurace Rudolf Markl.

 

"Stále máme dětské menu, na stolech pastelky. Proboha, neznamená to, že děti nenávidíme. Jsme tu všechny maminky," brání se osočením některých zákazníků servírka Bettina Weidlichová.

 

Anketa

Jedli byste v restauraci, kam mají děti zakázaný vstup?

Hlasovalo 7394 lidí.
Obyvatelé města nadšeni nejsou. Dětské návštěvníky brání, podle nich jsou přece součástí života a také zákazníky zítřka. Podobné restaurace ale máme i v České republice.

 

Třeba do jedné z pražských restaurací mají permanentní zákaz osoby mladší 18 let. A jak uvádí stránky podniku, "doprovod rodičů není polehčující okolnost".

 

 

"Já si myslím, že děti do hospody nepatří, protože se tam prodávají cigarety, alkohol, pivo a tučný jídla, což pro děti vůbec není zdravé," vysvětluje manažer restaurace Stodola House David Salomon.

 

"A pak je tady i legislativní důvod, protože chci dodržet zákon 65/2017 o zdraví obyvatel," vysvětluje Salomon s tím, že pokud by v jeho podniku pily děti alkohol, hrozily by mu obrovské sankce.

 

 

Podle České obchodní inspekce majitel restauračního zařízení zakázat dětem vstup za normálních podmínek nemůže. Takovému provozovateli hrozí velké sankce. "Pokuta ze zákona za diskriminaci hrozí až do výše tří milionů korun," varuje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

 

"Já si myslím, že to je v konfliktu se svobodným podnikáním a jsem ochoten do takového sporu jít a věřím, že to vyhraju," odmítá ustoupit Salomon. Podobný názor má i majitel německé restaurace.
 

vbo, Darja Stomatová TN.cz