Zásadní změny

Revoluce v exekucích! Miliony z nich chce ministr úplně zastavit

Exekuce Ilustrační snímek - 2
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Ministerstvo spravedlnosti chystá velké změny v exekučním řízení. Miliony exekucí, které jsou marné, by se měly úplně zastavit. Zároveň by měl věřitel platit za zahájení řízení. Zaměstnavatelům pak budou úkony spojené s exekucemi zaměstnanců hrazeny.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek připravuje revoluční opatření v exekucích. Mnohé z navrhovaných změn jsou v souladu s tím, co dlouhodobě prosazuje Exekutorská komora. Právě s jejími představiteli se chce Kněžínek co nejdříve setkat. Informoval o tom portál Česká justice.

 

Asi nejzásadnější připravovanou změnou je zavedení lhůty, po jejímž uplynutí musí soudní exekutor řízení zastavit. "V důsledku toho by proti povinným nemusely být vedeny vícečetné exekuce, z nichž oprávněnému neplyne žádný přínos ohledně uspokojení jeho pohledávky," uvedlo pro portál ministerstvo.

 

Dosud je možné vést exekuční řízení celá desetiletí. Exekutor často čeká, až dlužník začne pobírat důchod, případně na dědické řízení. Problém se týká i vězňů, kteří dluží, ale jsou odsouzeni k dlouholetému trestu.

 

Tzv. marných exekucí jsou přitom podle Exekutorské komory miliony. "Miliony řízení jsou vlastně bezvýsledné nebo neproveditelné, ale věřitelé je odmítají zastavit. Ukončení exekuce při bezvýslednosti je paradoxně mnohem složitější a nákladnější než ukončení úspěšně provedené exekuce," informoval člen prezidia Komory Martin Tunkl.

 

 

Zároveň chce ministerstvo ztížit samotné podávání exekučních návrhů. Někteří věřitelé navrhují exekuci i v případě, že je šance na vymožení peněz mizivá. Od toho by je měl v budoucnu odradit poplatek a povinná záloha, které budou muset za exekuční návrh zaplatit.

 

"Náklady spojené s poplatkem a povinnou zálohou vynaloží na počátku exekučního řízení oprávněný a bude proto nucen předem zvážit, jestli jsou majetkové poměry povinného takové, aby pohledávka mohla být úspěšně vymožena. V případě bezvýslednosti exekuce nebudou oprávněnému vynaložené výdaje uhrazeny," doplnilo pro portál ministerstvo.

 

Zároveň by se měly vícečetné exekuce soustředit jen u jednoho exekutora. Sníží se tím výdaje, které v současnosti musí vynaložit několik exekutorů. Zejména jde o náklady na zjišťování údajů o majetku dlužníka.

 

 

Další změna se týká zaměstnavatelů, kteří v současnosti za úkony spojené s exekucemi zaměstnanců platí. To je také častý důvod, proč lidé v exekuci nemohou najít práci. Nově by jim náklady měly být hrazeny. "Navrhujeme upravit v paušální výši měsíční náhradu nákladů všem plátcům mzdy za jejich úkony v rámci výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy," sdělil resort.

 

Ministr plánuje také vyřešit způsob předávání exekutorských úřadů, zastupování soudního exekutora a jeho přeložení. "Porušení povinností při předávání exekutorského úřadu se navrhuje upravit jako správní delikt a u překládání soudních exekutorů se navrhuje stanovit, že dochází pouze k výměně jejich sídla, nikoliv k výměně exekučních řízení, která vedou. Nově se také upravuje postup pro případ, že se uvolněný exekutorský úřad nepodaří dlouhodobě obsadit nebo že bude zrušen," uzavřel resort pro Českou justici.

 

Reportáž: Dluhy v Česku! V exekuci je 6000 dětí do osmnácti let

epa TN.cz