Transfuze na palubě

Revoluce v záchraně životů! Pacienti dostanou krev už ve vrtulníku

Petr Brzek
Petr Brzek
Publikováno 1. 6. 2020
Téma:

Od pondělí letečtí záchranáři z Hradce Králové podávají - jako jediní v republice - krev pacientům přímo na palubě vrtulníku. V Evropě to je možné jen v dalších dvou státech. Lékaři díky této péči zachrání více životů a léčba tak ve výsledku zkrátí i pobyt v nemocnici.

Dopravní nehody mají na svědomí skoro dvě třetiny všech úrazů, při kterých je nové krve potřeba nejvíce.


Po nehodě na motorce muži praskla tepna a zlomil si pánev. Druhému vadný rozbrušovací kotouč málem oddělil hlavu od těla. "Ztratil jsem dva a půl litru krve. Jsem důkaz, že to má opravdu smysl,“ řekl dělník Marian Cvrkal.


Hradečtí záchranáři mají podobných pacientů ročně třicet. "Závažné účinky ztráty krve se objevují pod jeden a půl litru,“ informoval vedoucí lékař Oddělení urgentní medicíny královehradecké fakultní nemocnice Jaromír Kočí.

 


Před dvěma lety byla na palubě vrtulníku krevní plazma a červené krvinky. Nyní záchranáři projekt vylepšili a začali vozit 900 mililitrů krve.


"Plná krev je ideální pro masivní krvácení, do těla se tak dostanou všechny ztracené složky,“ vysvětlil Vít Řeháček, primář transfuzního oddělení královehradecké fakultní nemocnice.


Jde o středoevropský unikát. Stejný projekt funguje v Norsku i Švédsku, ale jen na pěti základnách. V devět ráno dostanou záchranáři v nemocnici box. V něm je krev podchlazená na čtyři stupně Celsia.


"V okamžiku, kdy máme vhodného pacienta, záchranář rozpečetí plombu a vyjmeme transfuzní přípravky,“ popisuje Anatolij Truhlář, vedoucí lékař střediska královehradecké letecké záchranné služby.

 


Krev se v zařízení předehřeje a rovnou probíhá léčba. Pacienti budou kratší dobu v nemocnici, kratší dobu na JIP a rychle se vrátí do života.


Transfuze obsahuje univerzální krev proto, aby byla vhodná pro všechny pacienty.


Pokud záchranáři krev nevyužijí, vrátí zapečetěný box po čtyřiadvaceti hodinách do nemocnice. Materiál se tak neznehodnotí.

ls TN.cz