PŘEHLED Změny v jízdních řádech

Revoluce v železniční dopravě! Jak budou vlaky jezdit ve vašem kraji?

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 14.12. 2019 18:51
Téma:

Už v neděli 15. prosince nás čeká revoluce v jízdních řádech. V některých krajích se změní také způsob, jakým cestující nakupují jízdenky, a České dráhy chystají mírné zdražení. Podívejte se, co bude jinak zrovna ve vašem regionu.

Největší změnu pocítí obyvatelé Jihomoravského, Zlínského, Ústeckého, Olomouckého, Plzeňského a Libereckého kraje. Tamní vedení totiž rozhodlo o tom, že regionálním dopravcem nebudou jen České dráhy, ale vlaky budou provozovat i soukromí dopravci RegioJet, Leo Express, Arriva a další.

 

Pro pasažéry to znamená obrovské komplikace, pokud budou cestovat napříč několika kraji a nepůjde o dálkový spoj. Žádnou jednotnou jízdenku pro různé spoje totiž nekoupí. Stejně tak si samozřejmě na webových stránkách Českých drah nevyhledají konkurenční spoje. Budou proto muset více plánovat.

 

Výjimkou jsou dálkové spoje a rychlíky, které bude provozovat jeden dopravce. České dráhy v tomto případě soukromníci nově nahradí na tratích mezi Prahou a Turnovem, Kolínem a Šluknovem, Brnem a Bohumínem či Prahou a Českými Budějovicemi.

 

Další novinkou je to, že na více než 100 nádražích přestane fungovat prodej jízdenek. Ty, které si nebudete moci koupit přes internet, tak pořídíte jen u průvodčího. A České dráhy také chystají mírné zdražení - o 2,5 procenta, což odpovídá inflaci.

 

 

Přehled změn po krajích:

 

Praha a Středočeský kraj

Hlavního města a Středočeského kraje se dotknou především změny v dopravcích na dálkových a rychlíkových spojích. Povede to ke zmatečným situacím i co se týče regionální dopravy. Některé rychlíky, které budou nově provozovat soukromí dopravci, totiž jezdí jen ve všední dny. O víkendu je nahrazují spěšné nebo osobní vlaky, které budou obsluhovat České dráhy.

 

A tak zatímco od pondělí do soboty se kolem sedmé ráno svezete třeba z Prahy do Rakovníka s Arrivou, v neděli na vás bude čekat vlak ČD. U některých linek se pak bude lišit i odjezdová stanice v Praze - například na trati mezi Prahou a Mladou Boleslaví.

 

Na změny v dalších krajích se podívejte na následující straně:

 

 

1
2 3 4
TN.cz