Válka o tablety

Revoluce ve školství? Plán zavést do škol tablety rozděluje veřejnost

Téma:

Zavést nebo nezavést tablety do škol? Tak zní takřka shakespearovská otázka. Nápad ministra školství Marcela Chládka vybavit školy povinně tablety okamžitě rozpoutal bouřlivé debaty.

Odpůrci a zastánci plánu se však shodují v jedné věci: nejdříve se děti musejí naučit číst a psát, teprve pak mohou začít pracovat s dotykovými displeji. Odpůrci jsou ovšem přesvědčeni, že do prvních tříd tablety nepatří. Zastánci plánu ale argumentují studií o přínosu práce s tabletem v oblasti vzdělávání.

 

"Nám se tento věk zdá předčasný, myslíme si, že první třída je o tom naučit dítě číst a psát," řekla televizi Nova Jana Jochová-Trlicová, místopředsedkyně výboru na obranu rodičovských práv.

 

Byť psát na dotykovém displeji se děti naučí rychleji než rukou, měly by se umět podepsat. Navíc se psaním na papír učí schematickému myšlení. I rodiče prvňáčků jsou k návrhu zdrženliví, byť ho jejich ratolesti vesměs vítají.

 

"Spíš se domnívám, že to je účelová záležitost, která spíše pomůže nějaké firmě, která dostane nějakou velkou zakázku," tvrdí vedoucí komunikace neziskové organizace EduIn Bob Kartous.

 

 

Ministr školství Marcel Chládek tvrdí, že chce nechat na školách, zda se rozhodnou právě pro tablety nebo pro jiné interaktivní pomůcky. Zavádět je prý nikdo nenutí.

 

"Čím se vybaví, záleží na konkrétní škole, konkrétním řediteli a konkrétním učiteli," brání se ministr Chládek.

 

 

Nadšení z nové techniky ve školách často krotí sami ředitelé škol. Tablety ve školách sice vítají, nicméně je nepovažují za všespásu. Jako doplněk k okořenění a zpestření výuky si tablety dovedou představit. Nejprve však na ně musí sehnat peníze.

 

ČTĚTE TAKÉ:

UPGRADE: Ovládejte svou domácnost přes tablet!

Žáci natočili na tablet, jak si představují školu za deset let

Zeman zahájil školní rok. Rodiče by vám měli koupit tablety, řekl

Související témata:
vbo, Bára Divišová tn.cz / TV Nova