Stratolaunch

Revoluce ve vypouštění satelitů: Do kosmu je vynese letadlo

Téma:

Ve Spojených státech představili letadlo s největším rozpětím křídel všech dob, které by nemělo sloužit pro přepravu lidí. Jeho úkolem bude na oběžnou dráhu vynášet rakety a satelity a poprvé by se tak mělo stát už za dva roky.

Pouhým vytažením tohoto obra z hangáru se přepisovaly dějiny. Stratolaunch má rozpětí křídel 117 metrů, o dvacet víc, než měl dosavadní rekordman.

 

I další údaje budí respekt - prázdné letadlo váží 227 tun. Na oběžnou dráhu má vynášet rakety o podobné hmotnosti, vypouštět je bude ve výšce asi deseti kilometrů.

 

Přestože stroj ujel jen necelých sto metrů, ví o tom celý svět. První satelit vynese na oběžnou dráhu možná už za dva roky."K ostrému vzletu by mělo dojít do konce roku," uvedl Jean Floyd, ředitel projektu.

 

Obří stroj vzniká, aby významně zlevnil vynášení raket se satelity do vesmíru. Tomuto úkolu je podřízeno úplně všechno včetně netypického vzhledu. Letoun bude pohánět šest motorů, obdobných, jaké má i Boeing 747.

 

Pro start vznikne dráha dlouhá přes tři a půl kilometru. Za projektem stojí spoluzakladatel Microsoftu, miliardář Paul Allen.

 

 

Stratolaunch budu fungovat jako jakási mobilní odpalovací rampa. Když ho raketa opustí, vrátí se na zemi. Má to zvládnout až desetkrát za rok, další výhodou je, že Stratolaunch může startovat za každého počasí.

 

Stratolauncher přitom není jediným vesmírným projektem, který se v těchto dnech zapíše do historie. Společnost Space X, která se v opětovném používání zařízení ve vesmíru dostala nejdál, chce v pátek před půlnocí poprvé vypustit už použitou loď Dragon. Před dvěma měsíci se jí to samé podařilo s nosnou raketou.
 

Související témata:
vbo, Vladimír Kouba TN.cz