Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ministerstvo dopravy

Revoluční pokus, dálnici D4 by měl dostavět soukromník

Zdroj: TV Nova

Dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem by se mohla začít stavět do dvou let, s tím počítá Ministerstvo dopravy, které už zahájilo výběrové řízení a hledá soukromého investora.

Firma, která výběrové řízení vyhraje, by měla postavit přibližně 25 kilometrů dálnice mezi Pískem a Příbrami. Půjde tak o historicky první projekt v Česku, kdy bude dálnici kompletně stavět soukromá firma. Ministerstvo dopravy už zahájilo výběrové řízení, pokud vše půjde podle plánu, mohly by stavební stroje začít pracovat do dvou let.

 

V případě že se takzvaný PPP projekt osvědčí, bude sloužit jako příklad pro další výstavby. Stát by chtěl tímto způsobem do budoucna dostavět také například dálnici D35 z Hradce Králové směrem na Moravu, nebo D6 mezi Prahou a Karlovými Vary.

 

Soukromý investor, který dálnici postaví, bude následně zajišťovat i její provoz. Od státu za to bude pobírat předem domluvenou odměnu. Stát si od novinky slibuje, že soukromá firma si lépe pohlídá kvalitu stavebních prací.

 

 

Už v roce 2002 měla být v Česku podobně financována stavba dálnice D47 na Ostravu. Vláda tehdejšího premiéra Zemana zadala zakázku na stavbu dálnice izraelské společnosti, jenže necelý rok poté se nová vláda rozhodla po pochybnostech dohodu vypovědět. Zakázku řešila i policie, podezření z korupce se ale nepodařilo prokázat.

 

Za stavbu D4 a její následnou 25letou správu by měl stát zaplatit přibližně 25 miliard korun. Výběrové řízení skončí 2. července.
 

Vladimír Hoť/klma tn.cz / TV Nova