Umění v řopíku

Umělec rozřezal bunkr z první republiky! Teď čelí nadávkám

Bunkr ve Vratěníně - 3
Zdroj: facebook, Ondřej Bělica
Téma:

Student architektury Ondřej Bělica zastřešil projekt, jehož cílem bylo udělat řez starým vojenským bunkrem, takzvaným řopíkem. Když se fotografie "rozřezaného" bunkru objevily na internetu, přišly Bělicovi stovky výhrůžek.

"Další hipsterská m*dka, co si myslí, že je umělec.... Co kdyby ses obalil plechovkama různých barev a skočil pod vlak? Myslím, že by ten flek mohl udělat krásný abstraktní obrazec."


Tohle je jeden z komentářů, kteří se objevil pod fotografiemi starého řopíku u obce Vratěnín na Znojemsku, který Bělica a desítky dobrovolníků v průběhu dvou let použili pro svůj projekt Bunker Cut (Řez bunkrem). Celkem bylo pod příspěvkem ve čtvrtek dopoledne přes 500 komentářů, z velké části negativních až nenávistných. 


Radost nemají ani vojenští historici. "K vojenským památkám v České republice by se mělo přistupovat jako ke kulturnímu dědictví. Je to odkaz našich předků," řekl TN.cz ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.


V rámci projektu Bunker Cut byl starý nevyužívaný řopík, který armáda prodala soukromému majiteli, na několika místech "rozřezán". "Počítal jsem s tím, že to vyvolá kontroverze, ale zaskočilo mě, jaká vlna negativních reakcí se strhla," řekl v rozhovoru pro TN.cz Bělica. Povolení k zásahu od majitele řopíku samozřejmě má.


Dodal, že od začátku května, kdy první fotky zveřejnil na facebooku, mu přišly stovky výhrůžek. "Samozřejmě dostávám i pozitivní ohlasy, například od odborníků, ale zkrátka to funguje tak, že ti nejagresivnější jsou nejvíc slyšet," krčí rameny student šestého ročníku architektury.Odmítá také nařčení, že je vandal a nemá úctu k historii. "Opak je pravdou. Já chci naopak poukázat na to, že do těchto dnes nevyužívaných staveb bylo investováno obrovské množství energie. A beru to tak, že tím řezem tu energii uvolňuji," přemítá Bělica.


A tvrdí, že řada opuštěných řopíků je využívána jako skládky nebo jako WC. Bělica chce prý poukázat na to, že řopíky a podobné vojenské objekty jen chátrají a armáda se jich zbavuje jako nepotřebného majetku.


GALERIE: Řopík ve Vratěníně

1
/
7
Zdroj: facebook, Ondřej Bělica
Bunkr ve Vratěníně - 1


On sám se považuje svým způsobem za archeologa, který odhaluje pozapomenuté stavby. Inspiroval se prý například pracemi z Francie, kde je také rozsáhlé vojenské opevnění.


Vlna výhrůžek a negativních reakcí už ovšem nabrala takovou sílu, že se k celé kauze hodlá vyjádřit i přímo Vysoké učení technické.


Sám Bělica ovšem kritikům i těm, co mu vyhrožují, vzkázal, že se nedá zastrašit a v práci bude pokračovat. "Už se mi ozvalo několik dalších majitelů řopíků," tvrdí student architektury.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz