vládě hrozí vězení

Rezoluci o nezávislosti Katalánska stopnul soud! Budou nové volby

Téma:

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont prohlásil, že do Belgie nejel žádat o azyl. Chce prý jen přenést katalánský problém do srdce Evropy. Jeho vládu odvolal Madrid v pátek. Rezoluci o nezávislosti Katalánska, kterou v ten den schválil katalánský parlament, v úterý zablokoval španělský ústavní soud.

Trestní stíhání za vzpouru a až 30 let vězení - takový trest hrozí katalánskému premiérovi Carlesovi Puigdemontovi ve Španělsku. Když včera odcestoval do Belgie, vyrojily se spekulace, že tam chce žádat o azyl. Vše je ale prý jinak.

 

"Nejsem zde, abych požádal o politický azyl, to není otázka Belgie. Jsem v Bruselu jako v hlavním městě Evropy. Jsem tu, abych jednal o bezpečnosti a svobodě," prohlásil.

 

Puigdemont tvrdí, že nechce utíkat před spravedlností. Sesazení své vlády neuznává. On a jeho ministři podle něj nadále představují legitimní vládu Katalánska. Svůj boj za nezávislost nevzdává.

 

 

"Žádám vás, abyste reagovali. Je třeba si uvědomit, že kauza Katalánska je otázkou hodnot, na níž je založena Evropa, otázkou demokracie a svobody. Španělská vláda se neúčastní dialogu a podporuje násilí," dodal expremiér.

 

Jak dlouho se chce v Bruselu zdržet, Puigdemont neřekl - pro návrat do Španělska by chtěl "garance" spravedlivého procesu ze strany Madridu. Vězení hrozí nejen jemu, ale i ostatním členům katalánské vlády.

 

Madrid vyhlásil na 21. prosince nové volby. Evropská unie, jejíž instituce v Bruselu sídlí, se v krizi jednoznačně postavila na stranu španělské vlády.

Jana Gerleová / lud TN.cz