Tragédie v Praze

Řidič na přechodu zabil dvě ženy, po třech letech dostal trest

Dopravní nehoda na Švehlově ulici v Praze - 7
Zdroj: zzshmp.cz
Záchranáři na místě tragické nehody
Petr Zelený
Petr Zelený
18.2. 2021 16:38
Téma:

Po bezmála třech letech od samotné nehody vynesl soud pravomocný rozsudek nad řidičem, který v pražské Hostivaři vjel vysokou rychlostí na červenou na přechod pro chodce. Dvě ženy zemřely, dvě další utrpěly těžká zranění. Karel Macháček za mřížemi stráví pět let, dalších sedm roků má zakázáno řídit.

Devětašedesátiletý senior si verdikt za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti u pražského městského soudu vyslechl ve středu.

 

"I kdyby obžalovaný měl výpadky vědomí, jak se hájí, je třeba poukázat, že za podobných okolností sedm měsíců před tímto činem měl podobnou nehodu, kdy na přechodu zranil chodce. Pokud poté nešel k lékaři a situaci neřešil, trest si plně zaslouží ,“ cituje soudce Jaroslava Cihláře portál idnes.cz.

 

Macháček tak od soudu "vyfasoval" pět let natvrdo ve věznici s ostrahou a sedmiletý zákaz řízení. Verdikt je pravomocný. Incident už loni řešil Obvodní soud pro Prahu 10, který seniora poslal za mříže na sedm roků. Jeho odvolání tak bylo alespoň částečně úspěšné.

 

 

"Obžalovaný vinu nese na svých bedrech. Trest však není přiměřený tomu, jak k nehodě došlo, tak i k věku a vážnému zdravotnímu stavu mého klienta. Myslím, že v tomto případě lze uvažovat o uložení podmíněného trestu,“ snažil se o ještě mírnější potrestání svého mandanta advokát Jiří Nauš. Ale marně.

 

Nehoda se stala poblíž zastávky tramvaje nedaleko nákupního centra v pražské Hostivaři 13. března 2018. Podle záběrů z kamer fabie do přecházejících lidí vjela na červenou bez brzdění. Dvě ženy po střetu se škodovkou zemřely na místě, další dvě s vážnými zraněními skončily v nemocnici.

 

Macháček se mimo jiné hájil už zmíněnými výpadky vědomí, zmiňoval také, že byl unavený, protože v osudný den ujel několik stovek kilometrů.

 

Vyšetřování tragické nehody se posléze protáhlo kvůli tomu, že policisté museli dlouho čekat na znalecké posudky, které na sebe navíc navazovaly.

 

Vyšetřování nehody nakonec trvalo dva roky. Pusťte si reportáž TV Nova z loňského února:

 

Související témata:
TN.cz