Drama na D5

Řidič uhnul autu v protisměru. Teď popsal, jak se znovu narodil

Televizi Nova se podařilo natočit rozhovor s řidičem, který se podle svých slov minulý týden podruhé narodil. Na dálnici D5 u Rokycan se dokázal na poslední chvíli vyhnout vozu, který se řítil v protisměru. Podle dopravních expertů řidič v krajní situaci předvedl naprosto ukázkovou reakci.

Tóny Bohemian Rhapsody mohly být to poslední, co v životě slyšel. Místo toho je bude mít Jaroslav Štverák spojené se záchranou života.

 

"Jel jsem do Plzně, rozumíte. Byl krásný den, klidná cesta," popsal šofér. Najednou si všiml, jak dodávka v dálce prudce uhýbá do odstavného pruhu. Toho využila dvě auta před ním.

 

"Já ho viděl tak na vzdálenost padesát, šedesát metrů. Řekl jsem si: Jen ne čelní střet," doplnil Štverák. Stržení volantu doprava bylo pro všechny tři řidiče jasnou volbou. Pan Štverák měl navíc štěstí, že už stihl předjet nákladní auto.

 

 

Pokud by se řidiči maximálně nesoustředili - třeba jen mluvili s někým vedle sebe - uhnout by zřejmě nezvládl. "Zastavili jsme, já zavolal 112, podali jsme si se šoféry ruce a pak už jsem dostal klepavku," uzavřel své vyprávění Jaroslav Štverák.

 

Událost bohužel i tak skončila tragicky, o pár vteřin později se auto srazilo s jiným. Senior, který vůz v protisměru řídil, zemřel v nemocnici. Další muž je vážně zraněný.

 

Policejní statistiky udávají, že ročně se na českých dálnicích objeví zhruba 320 aut v protisměru - tedy těch, o kterých se ví. Skoro každý den tedy auto v protisměru. Podle dopravních expertů je s tím třeba počítat.

 

 

Když už jste vy tím řidičem v protisměru, neztrácejte hlavu. Zastavte, zapněte blinkry, skočte za svodidla a volejte policii. To je podle odborníků jediná správná možnost. Jinou - třeba couvání nebo otáčení - raději nezkoušejte.

pez, Ondřej Špalek TN.cz