Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ledovka v Česku

Na Liberecku uvízly 2 odtahovky! Řidič čekal na záchranu hodiny

Zledovatělé silnice a nový sníh od rána komplikovaly dopravu v Česku. Na Liberecku havarovalo na ledu auto, ledovku nezvládla ani odtahová služba, která ho přijela vyprostit, ani ta další. Na místo tak musela vyjet třetí odtahovka.

S trochou nadsázky to celé připomínalo známou pohádku o tom, jak dědek s bábou tahali řepu. V půl šesté ráno havaroval na zledovatělé silnici řidič, když předjížděl pomalu jedoucí cisternu. Zavolal si pomoc.

 

První odtahová služba, která na místo přijela, ale zjistila, že vytáhnout auto z příkopu je nad její možnosti a poslala na místo další odtahovku s ramenem. Její řidič věděl, že jede po ledu a už zdálky si přibrzďoval, ale i jeho led nakonec stáhl ze silnice.

 

Na místo pak přijela další odtahová služba, která se ho snažila vytáhnout, ale ani to nestačilo a přijet musel ještě další vůz odtahové služby. Všichni pak asi dvě hodiny strávili složitým uvazováním vozu svého kolegy. A krátce před 11. hodinou se jim podařilo auto odtahové služby vyprostit.

 

Na místě byli silničáři, kteří úsek, kde se nesmí solit, posypali štěrkem a pak se nešťastný a značně promrzlý řidič dočká vytoužené záchrany. Mezi Libercem a Frýdlantem se tak v Oldřichově v Hájích vytvářejí dlouhé kolony.

 

 

Ledovka trápila řidiče také na Vysočině a v jižních Čechách. Na západě Čech zase komplikovaly dopravu přívaly nového sněhu. Silnice byly od rána sjízdné jen se zvýšenou opatrností, už od poloh ve výšce 300 metrů se mohou tvořit sněhové jazyky. Kluzká vozovka byla i na dálnici D6 z Karlových Varů do Prahy.

 

Také na některých silnicích v Ústeckém kraji ležely zbytky sněhu. Zatímco v nižších polohách pršelo a mokré vozovky mohly namrzat, v horách se tvořily sněhové jazyky.

 

Kvůli zledovatělé vozovce stála v pátek ráno také doprava na Havlíčkobrodsku. V Rabštejnské Lhotě hasiči časně ráno zasahovali u nehody auta, které skončilo mimo vozovku a na střeše, řidič se zranil. Neměl by však mít vážnější zranění.

Ivan Berka/mj TN.cz