strach o život

Přejezd smrti opět nefunguje! Zemřela tam celá rodina! Kdy ho opraví?

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 12:55
31.10. 2019 12:32
Téma:

Ve středu se řidička osobního auta nestačila divit, když dorazila k železničnímu přejezdu v Černožicích. Závory byly nahoře, světla nesvítila a houkal jen vlak. Ten chvíli stál, poté pomalu projel. Podle místních je to velmi časté. Na stejném přejezdu už v červenci letošního roku zemřeli rodiče se dvěma dětmi.

Na redakci TN.cz se obrátila čtenářka, která natočila video železničního přejezdu v Černožicích v Královéhradeckém kraji. Ten totiž ve středu nefungoval. "Výstražné světlo nesvítí, necinká a závory jsou zvednuté," napsala žena k videu. Na začátku bylo také slyšet, jak přijíždějící vlak dopředu houkal. Po chvíli se rozjel a projel přes železniční přejezd.

 

Podle čtenářky se jedná o stejný přejezd, na kterém se stala tragická nehoda. Při ní zemřela čtyřčlenná rodina – matka, otec a dvě dcery ve věku osm a pět let. Nehoda se stala 14. července - jen týden před oslavou dvouletého výročí svatby manželského páru. Případ policie uzavřela v srpnu.

 

"Je jednoznačně konstatováno, že k dopravní nehodě došlo v okamžiku, kdy byla na železničním přejezdu dávána výstraha dvěma červenými střídavě přerušovanými světly signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení a zvonkem zabezpečovacího zařízení," uvedla tehdy k závěrům vyšetřování mluvčí královéhradeckých policistů Ivana Ježková.

 

 

Problémy s přejezdem jsou v Černožicích prý časté. "Z videa je zřejmé, že tento přejezd ještě stále nefunguje tak, jak by měl. Bydlíme v Černožicích a dva dny před osudným dnem se nám stalo to samé. Výstražná světla nefungovala, přesto vlak stál ve stanici a po chvíli se rozjel," doplnila rozčileně paní Helena. Ona sama přejezdům nevěří a raději se vždy ujistí, zda je vše v pořádku.

 

To by měli dělat i ostatní řidiči. Důležité je se rozhlédnout a přesvědčit se, že můžeme bezpečně přejet přes přejezd. V případě poruchy se mohou řidiči obrátit na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) na číslo uvedené na jejich webových stránkách. Zavolat lze také na linku 122.

 

Videem se zabývali také zástupci SŽDC. "Z poskytnutého videa je evidentní, že vlak jel rychlostí cca 5 km/hod., houkání vlaku slyšet není, ale video také začíná ve chvíli, kdy je vlak několik metrů před přejezdem a auto již stojí naprosto v klidu, z čeho můžeme soudit, že vlak houkal dříve, než je začátek videa," uvedla mluvčí SŽDC Nela Friebová.

 

 

Závadu přejezdového zabezpečovacího zařízení byla signalizovaná u výpravčího ve stanici Smířice. Ten poté problém oznámil vysílačkou strojvedoucímu vlaku s tzv. rozkazem k opatrné jízdě.

 

"Po této závadě signalizované zabezpečovacím zařízením byla provedena kontrola obou přejezdů a zjištěna závada na sousedním přejezdu, jedna závora nedocházející do koncové polohy, která byla na místě seřízena. V tuto chvíli máme stažená data z přejezdových zabezpečovacích zařízení a vyhodnocujeme možnou příčinu prvotní závady," doplnila Friebová. 

TN.cz