jako na houpačce

Řidiči nezvládají výkyvy počasí. Pojišťovny a autoservisy nestíhají

Téma:

Pojišťovny v Česku mají v posledních dnech napilno. A to kvůli změnám počasí a kalamitám. Jen počet dopravních nehod se za poslední období podle odhadů zvedl až dvojnásobně. Pojišťovny tak denně řeší tisíce škod na autech, které zavinil sníh a led. A v autoservisech se kvůli tomu protahují čekací doby na opravy.

Autoservisy v posledních dnech praskají ve švech, zahlceny těmito případy jsou i pojišťovny. Ty řeší bezpočet škod na autech způsobených sněhem, větvemi, které padají právě pod tíhou sněhu a nehodami. "Máme nahlášeny stovky událostí v řádech milionů korun, ale toto číslo se bude v následujících dnech zvětšovat," uvedl mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek.

 

Nestíhají ani mechanici v autoservisech. Náraz do hromady zmrzlého sněhu dokáže polámat plasty a rozbít světla. Za jízdu s prasklým čelním sklem hrozí pokuta až deset tisíc korun. Výměna vyjde na pět až čtyřicet tisíc.

 

Mnozí řidiči nedokážou reagovat na prudkou změnu počasí. Počet nehod proto pravidelně roste i na více než dvojnásobek, škody jdou do desítek milionů korun. Každý šofér by měl mít po ruce řetězy, smetáček na ometení sněhu a škrabku na led.

 

 

Letošní zima je vůbec neobvykle nabitá neustálými změnami počasí. Silné mrazy střídají oblevy a často se velmi liší počasí na východě a západě naší země. A meteorologové varují před další změnou počasí - po pár dnech se k nám znovu vrací silný vítr. Polámané stromy přitom ještě nestačili odklidit třeba z Javorníků, na mnoha místech blokují běžkařské trasy. Už o víkendu vítr zastavil lanovku na Sněžku.
 

Jan Mareš, Petr Zapletal, sei TN.cz