varování

VÝSTRAHA: Česko potrápí ledovka! Kvůli námraze na horách padají stromy

Nebezpečná námraza v Krušných horách
Zdroj: Horská služba
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 17:43
20.12. 2020 10:24
Téma:

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před ledovkou. Platí zejména pro Středočeský, Jihočeský a Ústecký kraj, a to od půlnoci do pondělních osmi hodin ráno. V neděli zároveň varovala horská služba před nebezpečnou námrazou v Krušných horách, pod tíhou ledu se lámou stromy.

Meteorologové varují zejména řidiče. Kvůli dešti a teplotám pod nulou se může místy tvořit ledovka a komplikovat tak dopravu. Pozor si ale musí dávat i lidé na chodnících. Výstraha je ve žlutém, tedy nízkém stupni nebezpečí, platí do pondělích 8:00.

 

Nebezpečí hrozí ve Středočeském kraji, zejména v okresech Beroun, Hořovice, Kladno, Příbram, Rakovník a Slaný. Dále pak v Jihočeském kraji, v okresech Blatná, Strakonice a Vimperk.

 

 

Výstraha platí i pro Plzeňský, Karlovarský a Ústecký kraj, především pro okresy Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Podbořany, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem a Žatec.


Výstražná mapa ukazuje, kde ledovka hrozí nejvíc:

 

"Hrozí nebezpečí úrazů při uklouznutí, problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství, jezdit velmi opatrně a počítat s prodloužením doby jízdy," radí odborníci.

 

V Krušných horách se několik dní v kuse vyskytují mrznoucí mlhy, fouká také vytrvalý jižní vítr, zejména na hřebenech se tak tvoří velmi silná námraza. "Během neděle 20.12. se pod tíhou ledu začaly lámat i vzrostlé stromy. Pokud plánujete cestu po hřebenových partiích východních Krušných hor, vyhýbejte se cestám vedoucím ve vzrostlém porostu. K pádu stromů či větví nedochází působením větru, ale pod tíhou narůstajícího ledu! Nelze tak předvídat, kdy dojde k případnému lomu," varuje Horská služba ČR.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz