Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Varování

Řidiči pozor! ČHMÚ varuje před ledovkou na severovýchodě Česka

Silnice v zimě
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto.

Počasí trápí řidiče i v úterý. Na některých místech České republiky jsou silnice sjízdné se zvýšenou opatrností, některé jsou uzavřené pro těžká auta. ČHMÚ varoval před ledovkou.

Varování ČHMÚ před ledovkou platí od úterní čtvrté hodiny odpoledne pro Pardubický, Královéhradecký, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. "Na severovýchodě Čech, Moravy a ve Slezsku očekáváme výskyt smíšených nebo dešťových srážek, které budou na podchlazeném povrchu namrzat. Zejména ve večerních hodinách se bude místy tvořit slabá ledovka," sdělila Michaela Valachová z Centrálního předpovědního stanoviště ČHMÚ.
Varování platí až do středeční deváté hodiny ranní.

 

Komunikace budou místy kluzké, ČHMÚ doporučuje řidičům a chodcům věnovat zvýšenou pozornost místním podmínkám. V případě jízdy autem je dobré také sledovat dopravní zpravodajství.
 

V jižních Čechách se vyplatí jet se zvýšenou opatrností v okresech České Budějovice, Český Krumlov, Prachatice, Klatovy, Strakonice a varování platí i pro okres Jindřichův Hradec. Na Prachaticku se kvůli srážkám snížená i viditelnost, na některých místech je nutná i zimní výbava. Na Strakonicku padal sníh, na některých silnicích leží uježděná vrstva.

 


Na severní Moravě si musí řidiči dát pozor na Bruntálsku a Šumpersku, silnice jsou mokré po chemické ošetření. V okrese Frýdek-Místek je silnice první třídy číslo 56 z Frýdlantu nad Ostravicí směrem přes Staré Hamry a Bílou až na hranici se Slovenskem uzavřená pro těžká auta. Zákaz platí až do středy do osmi hodin ráno.

 

Po celý den má být podle ČHMÚ zataženo až oblačno. "Ojediněle se bude postupně od jihu na některých místech v Čechách a na většině území Moravy a Slezska objevovat občasné sněžení," sdělil ústav. Večer se pak může tvořit náledí.

 

Nejvyšší denní teploty teploty se budou pohybovat mezi 0 až +4 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C, v Beskydech až +2 °C. Bude vát mírný vítr. V nárazech může ale dosahovat rychlosti až 55 kilometrů za hodinu, na horách až 70 kilometrů za hodinu. V noci bude zataženo, místy se může objevit sněžení, mrznoucí srážky a mlha. Nejnižší teploty mohou klesnout až na -2 °C, hrozí náledí.

 

Včerejší reportáž TV Nova o první sněhové nadílce:

 

rod TN.cz