změna ve vyhlášce

Řidiči pozor! Na 'kruháčích' platí nová pravidla dávání přednosti

kruhový objezd
Zdroj: Mediafax
Kruhový objezd (ilustrační foto)
Téma:

Od nového roku platí nová pravidla v dávání přednosti na kruhových objezdech, málokdo o tom ale ví. Nenápadná změna v zákoně totiž zásadně mění to, co platilo doposud. Na kruháku, kde není přednost v jízdě upravena dopravní značkou, platí přednost zprava.

Doposud platilo, že auta jedoucí po kruhovém objezdu měla vždy přednost před těmi, která na objezd teprve vjížděla. Jiná situace ani nastat nemohla, každý kruhový objezd totiž musel být povinně označen dvojicí značek umístěných na jednom sloupku, a to příkazovou značkou 'Kruhový objezd' a současně značkou upravující přednost 'Dej přednost v jízdě' nebo 'Stůj, dej přednost v jízdě'.

 

Nová vyhláška ale umožňuje, aby byl rondel označen jen značkou 'Kruhový objezd', která pouze přikazuje jet po křižovatce (objezdu) ve směru šipek, ale nedává řidičům jedoucím po kruháku přednost před ostatními auty. Tu zaručuje teprve kombinace se značkou upravující přednost, která ale od letoška není povinná.

 

 

Co z toho vyplývá?

 

Pokud bude kruhový objezd označen pouze značkou 'Kruhový objezd', musí dát řidiči jedoucí po kruháku přednost v jízdě vozidlům přijíždějícím zprava, tedy těm, která na objezd teprve vjíždí. Takových objezdů je sice v Česku minimum, vzniká ale množství nových, které nemají povinnost upravovat přednost v jízdě značkami.

 

Je ve vašem okolí kruhový objezd, který je označen pouze značkou 'Kruhový objezd', tedy bez značky upravující přednost v jízdě? Napište nám na email zpravy@nova.cz nebo na náš Facebook.


 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

GALERIE: Při bouračce jí uvízl v kapotě pětimetrový strom, jezdila s ním dál po městě!

Skandální VIDEO válcuje internet: Dopravní policista poslal k zemi drobnou řidičku

mom TN.cz