Přehled symbolů

Řidiči, pozor! Na pumpách najdete nové značení benzinu a nafty

Tankování
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Řidiče čeká velká změna. Na čerpacích stanicích najdou v novém roce jiné značení benzínu a nafty. Novinka vychází z evropské normy, která chce označení sjednotit v celé EU. Současné názvy mohou pumpaři nechat, musí k nim ale přidat i ty nové.

Benzín v kruhu, nafta ve čtverci a plyn v kosočtverci. Tak budou nově značeny pohonné hmoty na čerpacích stanicích. Evropská unie chce totiž sjednotit značení ve všech členských státech, aby už se nestávalo, že si v zahraničí nejste jisti, co můžete do auta tankovat.

 

Nové značení by se na benzinkách mělo objevit v roce 2017, podle odborných odhadů nejdříve v druhé půlce. Každý typ paliva bude značen jiným obrazcem, uvnitř pak bude písmeno označující typ paliva a číslo uvádějící podíl biosložky.

 

Benzínová paliva označí pumpaři podle evropské normy "éčkem", naftu "béčkem". Dnešní Natural 95 tak řidiči nově najdou pod značkou E5 a naftu pod symbolem B7. Na trh ale postupně přichází další typy paliv s vyšším podílem biosložky, objeví se proto i E10, E85, B10, B30 nebo třeba B100.

 

 

GALERIE: Nové značení pohonných hmot

1
/
3
Zdroj: CEN
Benzín

 

"Logika grafického značení je pro motoristy jednoduchá a proto očekávám, že bude veřejností přijata bez problémů," podotýká Václav Loula, šéf stálé komise pro paliva České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO).

 

 

Řidiči se ale nemusí bát, že by současné značení úplně zmizelo. Benzinky budou muset nové symboly uvádět, zároveň ale mohou používat jakékoliv další komerční názvy.

 

Unijní značení budou muset vzít na vědomí i automobilky a symboly lepit na víčka nádrže. Evropský výbor ještě ladí poslední detaily normy a konečná verze by měla být hotová v dubnu 2017.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Brit je závislý na benzinu, pije ho po litrech a opájí se výpary

GALERIE: 5 důkazů, že ženy neumějí tankovat benzin

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz