Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.1. 2019 17:28
VIDEO odstřel v tatrách

Lavina se valila sjezdovkou. Sloupy lanovky lámala jak sirky

Zdroj: tvnoviny.sk

Velké přívaly nového sněhu v Tatrách znamenají velké nebezpečí pro lidi v údolí. Kvůli tomu se rozhodli k řízenému odstřelu velké laviny nad lyžařským střediskem Roháče - Spálená dolina. Podobnou tu neviděli téměř 20 let.

Ve dvou žlabech nad střediskem Roháče - Spálená dolina se po vydatném sněžení nahromadilo obrovské množství sněhu. Sníh bylo třeba odstřelit, aby se lavina nespustila nečekaně. "Odstřel se dělá jednoznačně kvůli bezpečnosti přicházejících návštěvníků," řekl jeden z koordinátorů odstřelu.

 

Celá akce vyžadovala řádnou přípravu a důslednou spolupráci. Celý odstřel musel být koordinovaný i s lyžařským střediskem a hlídkami v okolí. Pracovníci horské služby šlapali do vrchu na lyžích a za tmy. Jeden z nich byl následně na vrcholku spuštěný na laně do žlabu a umístil výbušninu. Tlaková vlna z výbuchu se postarala o odtrh obrovského množství sněhu.

 

 

Naposledy se lavina při řízených odstřelech dostala na lyžařskou sjezdovku před téměř dvaceti lety. Tentokrát lavina s sebou strhla i několik stromů a polámala i dvě sněhová děla a jeden menší lyžařský vlek.

 

"Při takovýchto akcích je třeba počítat i s možnou škodou. A ta tentokrát nebyla malá," uvedl jeden z odstřelovačů. Lavina měla asi 1,5 kilometru. V Západních a Vysokých Tatrách stále platí čtvrtý, téměř nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí.

mj TN.cz