Hrozí katastrofa

Strach a bezmoc! Poškozená přehrada hrozí protržením, bydlí pod ní 1500 lidí 

Petra Matýsková
Petra Matýsková
Aktualizováno 15:03
5.8. 2019 13:18
Téma:

Záchranáři na severozápadě Velké Británie se dál snaží zabránit protržení přehrady nad městečkem Whaley Bridge u Manchesteru. Hasiči odčerpávají vodu, aby snížili tlak na hráz, kterou minulý týden poškodily silné deště. K evakuaci úřady vyzvaly na 1500 tamních obyvatel.

Městečko Whaley Bridge v anglickém hrabství Derbyshire je už několik dní v obležení hasičů a policistů. Pumpy z přehrady Toddbrook odčerpávají hektolitry vody, helikoptéry shazují na poškozenou hráz pytle s pískem.

 

Cílem je zabránit tomu, aby šestitisícové městečko zaplavila voda. Záchranné práce vrcholí, situaci má totiž znovu zkomplikovat počasí. Pršet má podle předpovědi od úterý až do příštího pondělí prakticky bez přestání.

 

"Počasí je vždycky problém. Pokud sem během příštích 24 hodin dorazí silné bouřky a přívalové deště, bude to mít samozřejmě velký dopad," řekl velitel tamních hasičů Terry McDermott.

 

 

Úřady už nařídily evakuaci několika stovek lidí, jejichž domy stojí v bezprostředním okolí přehrady. Na třicet obyvatel ale své domovy odmítá opustit, a to i přes vysoké riziko zatopení celé oblasti. V okolí nádrže jsou rozmístěny policejní čluny připravené v případě nouze převézt obyvatele do bezpečí.

 

Situaci už na místo přijel osobně zkontrolovat britský premiér. "Myslím, že bylo opravdu důležité, že jsem sem dorazil a na vlastní oči se přesvědčil o vážnosti situace. Stále tu existuje značné riziko. Je to opravdu závažný problém," prohlásil Boris Johnson. Na hráz už hasiči shodili okolo tisíce pytlů s pískem. Riziko jejího protržení ale dál trvá.


GALERIE: Hrozba protržení hráze ve Velké Británii

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Hrozba protržení hráze ve Velké Británii - 1

pan TN.cz