Moderní technologie

Robot vás přivítá u dveří. Veletrh v Las Vegas ukazuje budoucnost

Téma:

V Las Vegas se otevřely brány největšího veletrhu spotřební elektroniky na světě. 4500 vystavovatelů tam představí desítky tisíc nových produktů. Letošním hitem jsou roboti a umělá inteligence, a na své si přijdou i milovníci chytrých domácích spotřebičů. Vývojáři představili například i speciální sluchátka pro kvalitnější spánek.

Malí, roztomilí roboti, kteří údajně umějí být empatičtější než mnozí lidé, si naprosto získali první návštěvníky oblíbeného amerického veletrhu. "Když přijdete domů, tak vás přiběhnou přivítat ke dveřím," popisuje vynálezce robota Kaname Hajaši.

 

Vývojáři chtějí letos docílit toho, aby se roboti stali nepostradatelnými členy domácností - třeba pro lidi, kteří nemohou mít žádného domácího mazlíčka.

 

Více než 4000 vystavovatelů se předhání v tom, kdo milovníkům nejnovějších technologií představí lepší vychytávku. Vývojář z Francie si myslí, že udělá díru do světa s virtuální helmou, která prý dokáže pomoci s tréninkem kvalitnějšího spánku - je propojena s mobilní aplikací.

 

"Tato helma měří vaši mozkovou aktivitu. Protože mozek vysílá vlny, o kterých je prokázáno, že jsou zodpovědné za ochranu spánku během noci. A přesně ty chceme trénovat. Můžete to dělat kdykoliv během dne - třeba 20 minut," vysvětluje vývojář Guirec Le Lous.

V kategorii domácnost boduje chytré zrcadlo. Díky němu budou vaše děti milovat čištění zubů - ale dokáže za vás zapnout i sprchu nebo změřit zrak.

 

Technologický veletrh v Las Vegas je největší na světě a každý rok přivítá na 170 tisíc návštěvníků, kteří mohou obdivovat novinky na ploše o velikosti téměř pěti fotbalových hřišť.

pez, Martina Nášelová TN.cz