Krvavá bilance

Smrti novinářů, sérioví vrazi i masakry. Vraždy ve světě 2018

Vraždy svět 2018
Zdroj: Profimedia, TN.cz
Téma:

Bohužel i letošní rok byl plný hromadných střeleb, vražd a jiných masakrů nevinných lidí. Výjimečný je rok 2018 v tom, že mnohem častěji se cílem útoků stali novináři - například Slovák Ján Kuciak.

1. Vraždy novinářů

 

Rok 2018 se zapíše černým písmem do dějin moderní žurnalistiky. Podle organizace Reportéři bez hranic je letošek nejhorším rokem co se týče smrtí, věznění a zneužívání novinářů v dějinách.

 

Nejméně 80 žurnalistů kvůli své práci přišlo o život, 348 jich skončilo uvězněných a 60 si jich vyzkoušelo "roli" rukojmí. Jedním z nejsledovanějších případů je i brutální vražda slovenského novináře Jána Kuciaka, kterého vrah či vrazi popravili i se snoubenkou.

 

Zločin vyvolal u našich východních sousedů obrovské pozdvižení - Slováci vyšli do ulic, padla vláda Roberta Fica. Vyšetřování stále pokračuje a podle všeho jen tak neskončí.

 

Ján Kuciak nicméně nebyl jediný - ještě větší pozornost po celém světě vyvolalo zmizení saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího, který se propadl do země poté, co vešel na konzulát své domoviny v Istanbulu.

 

Pusťte si říjnovou reportáž:

 

 

Až po dlouhém nátlaku světových politiků a důkazech, které předložilo Turecko, Saúdové přiznali, že kritik režimu na konzulátu zemřel. Údajně po potyčce s místním personálem.

 

1
2 3
pez TN.cz