ANKETA preventivní opatření

Rodiče požadují uzavření škol kvůli koronaviru. Takto reagují města

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 9. 3. 2020
Téma:

Opatření kvůli koronaviru v Česku vyvolávají bouřlivé diskuze. Řada rodičů požaduje uzavření škol, jiní jsou ale zásadně proti, protože si nemohou dovolit nejít do práce. Jednotný přístup k problému nemají ani vedení měst, krajů a městských částí. Některé radnice doporučují rodičům, aby děti nechávali doma. Ve Zlíně dokonce školy vyhlásily ředitelské volno.

"Proč se školy a školky neuzavřou celoplošně? Je jasné, že zodpovědní rodiče nechají děti doma, některé děti se tudíž budou týden učit ve škole a ty, co budou doma, o výuku přijdou. To je přeci nespravedlivé," postěžovala si jedna maminka ve facebookové skupině.

 

Jiní rodiče se naopak brání, že děti doma nechat nemohou. Ratolesti jim totiž nemá kdo hlídat a nemocenskou si kvůli tomu brát nechtějí. "Pro rodiče samoživitele je to dost nepříjemná věc," tvrdí jiná maminka.

 

Plošné uzavření škol v Česku prozatím není na pořadu dne, na tom se shodují všechny úřady. Jejich přístup k omezení výuky se ale liší. Po "nejradikálnějším" opatření sáhl zlínský magistrát, který doporučil všem školám, které ve Zlíně zřizuje, aby na pondělí 9. března vyhlásily ředitelské volno.

 

"Je to z důvodu zmonitorování situace počtů žáků a učitelů na základních školách a příprav na následující postup týkající se výukového plánu a dalších navazujících kroků," stojí v oficiálním oznámení na stránkách magistrátu.

 

Anketa

Měly by se kvůli koronaviru plošně zavírat školy?

Hlasovalo 9957 lidí.
 

 

Podle mluvčího úřadu Tomáše Melzera se všichni ředitelé škol rozhodli doporučením řídit. "Ředitelské volno vyhlásily všechny základní školy," sdělil pro TN.cz. Opatření se nedotklo například soukromých škol, které město Zlín nezřizuje.

 

Ve zbytku Zlínského kraje děti šly v pondělí normálně do školy. "Školy, které kraj zřizuje, normálně fungují. Podobné opatření nezvažujeme," uvedla mluvčí kraje Adéla Kousalová. Totéž platí například i v Ústeckém kraji, kde bylo s výjimkou Prahy potvrzeno nejvíce případů nakažení koronavirem v Česku. "Žádné takové opatření v tuto chvíli není na pořadu dne," řekl mluvčí Ústeckého kraje Martin Volf.

 

Omezení zatím nezvažují ani jednotlivá města Ústeckého kraje, kde se vyskytl koronavirus. "Pokud to nedoporučí krajská hygienická stanice, tak nic takového neplánujeme," uvedla mluvčí magistrátu Ústí nad Labem Romana Macová. "V tuto chvíli jsme nevydali žádný pokyn, může se to ale samozřejmě změnit," řekla mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarová.

 

 

Naopak v Praze se některé městské části rozhodly školám doporučit omezení výuky. Týká se to především Prahy 6, kde se potvrdilo několik případů nákazy koronavirem. "Doporučujeme nechat děti tento týden doma, platí to pro všechny školky a školy," uvedla městská část na facebooku.

 

"U gymnázií, středních škol, učilišť, soukromých škol a školek i vysokých škol se prosím řiďte pokyny ředitelů, případně rektorů (tyto školy nejsou v naší působnosti). Stejně tak u ZUŠ. Doporučení se týká všech dětí, nikoliv jen těch, které byly s rodiči, prarodiči, dalšími rodinnými příslušníky, sami nebo s přáteli v zahraničí, neboť v ČR už byla nákaza bohužel prokázána i u dvou dětí," stojí v oznámení Prahy 6.

 

"Tento přístup nám zajistí omezení počtu dětí ve školách a školkách a přitom nezpůsobí potíže těm, kteří opravdu z důvodu jejich pracovního vytížení nemohou zůstat doma. Sestřičky, záchranáři, hasiči, policisté, ale i OSVČ a podobně," vysvětluje radní Prahy 6 Marie Kubíková.

 

 

 

Opatřením se inspirovala i sousední městská část Praha 17 - Řepy. "Prosíme všechny rodiče, bude-li to možné, aby nechali své děti tento týden doma. Jedná se o druhý týden po skončení jarních prázdnin, který může být zásadní v souvislosti s inkubační dobou. Pro děti, které nemohou zůstat doma, budou školy v provozu," uvedla městská část na facebooku.

 

Jiné městské části ale prozatím po žádných podobných opatřeních nesáhly. Mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová sdělila, že se radnice zatím žádné školy nechystá zavírat, ani nijak omezovat výuku. Totéž potvrdila i mluvčí Prahy 5 Hana Saitzová. "Ve středu ale zasedne bezpečnostní rada Prahy 5, takže se to může změnit," dodala.

 

Zatímco v Česku se školy plošně nezavírají, na Slovensku, které hlásí podstatně méně nakažených, už po tomto opatření sáhl Bratislavský a Trnavský kraj.

 

Také školy na Praze 6 zůstaly uzavřené kvůli nákaze některých rodičů:

 

O mimořádných opatřeních kvůli koronaviru opět jednala Bezpečnostní rada státu. Podívejte se v reportáži TV Nova, na čem se dohodla:

Související témata:
TN.cz