Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

neočkované děti

Rodiče měli schválně nakazit děti spalničkami. Prý pro jejich dobro

Zvýšený výskyt spalniček
Zdroj: Thinkstockphotos

Rakouské Korutany už několik dní bojují s epidemií spalniček. Rakousko je jednou ze zemí, kde je vysoký počet odpůrců očkování. V Korutanech dokonce měla vzniknout skupina, kde rodiče nechávali záměrně nakazit své děti, aby se jim následně "vypěstovala imunita". V případě prokázání viny jim hrozí až tři roky za mřížemi.

Rakouská spolková země Korutany bojuje s epidemií spalniček, v posledních dnech se počty nakažených zvýšily opravdu dramatickým způsobem. S chorobou bojují školy i školky, které kvůli tomu zavedly spoustu přísných bezpečnostních opatření. Prostředky městské hromadné dopravy se pravidelně dezinfikují, omezují se dětské zájmové kroužky, svou činnost pozastavily i některé sportovní oddíly a pár škol podle webu Kronen Zeitung dokonce vyhlásilo výjimečné volno.

 

Stejně tak jako ve spoustě jiných evropských státech, i v Rakousku v posledních letech klesá proočkovanost dětí. Některé matky věří, že očkování je pro děti škodlivé, a tak se údajně rozhodly "pečovat" o zdraví dětí po svém. V městečku vznikaly takzvané spalničkové párty, kam rodiče přivedli své děti, aby je nemocí záměrně nakazili. "Byli přesvědčeni, že tak u dětí vypěstují vlastní imunitu," řekl zdroj deníku Kronen Zeitung.

 

 

Policie však zatím nemá konkrétní osoby, nepodařilo se vypátrat, kdo za údajnou organizací dětských skupit stojí. Podle rakouské policie však pachatelům za vědomé rozšíření nákazy hrozí až tři roky za mřížemi. Virus spalniček se přenáší z člověka na člověka, a čím více lidí je shromážděno v uzavřeném prostoru, například školní třídě, tím je riziko šíření nákazy vyšší.

mj TN.cz