Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

dívence bylo 14 let

Rodiče postiženou dceru odmítli. Až do smrti o ni pečovali prarodiče

Babička s dědečkem se o postiženou vnučku Leničku starali 14 let, když ji její vlastní rodiče po porodu zavrhli. Když pak děvčátko zemřelo, s její smrtí se nemohli smířit. Nyní za svůj čin obdrželi ocenění a rozhodli se pomáhat podobně postiženým dětem.

Lenka se narodila s ošklivým rozštěpem páteře. Její vlastní rodiče však postiženou dceru odmítli. Do nemocnice za ní začali chodit její prarodiče a za nedlouho se stali jejími pěstouny.

 

Krátce na to se začaly objevovat i jiné diagnózy. Za svůj život Lenka podstoupila sedmnáct operací. Co je ale zarážející, její rodiče po porodu dcery nesouhlasili s operací, která by jí mohla pomoci. "S právničkou pak podepsali reverz. Kdyby se jí něco stalo, byli by za to trestně stíhaní," vypráví Lenčin dědeček pro TV Markíza.

 

O Lenku se její babička starala 24 hodin denně. Děvčátko nemohlo chodit. Dívka jistou dobu, poté, co podstoupila tracheotomii, dokonce musela nosit i plínky. "Byla chytrá, naučila se spoustu věcí," vzpomíná dívčina babička. "I když tam byl i lehký mentální postih," připouští.

 

 

Lenčiny zdravotní problémy se zhoršovaly a dívka jim ve čtrnácti letech podlehla. Její prarodiče se s tím doteď nedokázali vyrovnat. Lenčin pokoj zůstává od dívčiny smrti v téměř nezměněném stavu. Uprostřed pokoje je vzpomínkové místo s urnou.

 

Manželé se nyní věnují ostatním vnoučatům, ale pomáhají i ostatním, podobně postiženým dětem. Jejich obětavost nedávno ocenilo Forum pomoci starším cenou Senior roku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejtěžší chvíle v životě: Čekáme postižené dítě
Narodí se miminko zdravé? Nakolik vám odpoví testy?

mj TN.cz