PŘÍZNAKY NEMOCI

Rodiče pozor! Koronavirus u dětí se může projevit jinak než u vás

Martin Bláha
Martin Bláha
Aktualizováno 20:25
9.1. 2021 14:00
Téma:

Děti mají obecně menší zdravotní rizika, pokud jde o komplikace spojené s koronavirem. Ovšem i tak se vyskytlo několik případů, kdy mladší pacienti potřebovali ošetření v nemocnici. Jaké jsou nejčastější dětské příznaky koronaviru a jak se liší od symptomů u dospělých?

Mezi hlavní příznaky covidu u dětí patří únava následovaná bolestí hlavy, bolestí v krku a ztrátou chuti k jídlu. Data vycházejí z aplikace Symptom tracker, kam tisíce lidí vpisují svoje příznaky onemocnění. U dospělých jsou hlavními příznaky koronaviru vysoká teplota, kašel a ztráta chuti a čichu. Dalšími příznaky jsou třeba bolesti hlavy, únava či závratě, píše britský Mirror.


Únava
Řadí se k hlavním příznakům covidu a zažívá ji většina dětí s tímto onemocněním. Například u batolat se to může projevovat záchvaty vzteku a pláče. Únava je ovšem uvedena také jako dlouhodobý příznak u dospělých.


Bolest hlavy
Více než polovina dětí také uvedla, že po pozitivním testu na koronavirus mají bolesti hlavy. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí řadí tento symptom jako hlavní příznak nemoci a doporučuje rodičům, aby v případě bolestí hlavy u svých dětí zkontrolovali, jestli dítě nemá ještě další symptomy.


"Děti, které trápí bolesti hlavy, často mají i bolesti žaludku. Doporučuji proto sledovat, jestli vaše dítě nemá oba příznaky současně," sdělila profesorka Anne MacGregorová.

 


Bolest v krku
Celkem 38 % dětí trpělo bolestí v krku po nákaze koronavirem. Obecně jsou virové infekce hlavními příčinami bolestí v krku u dětí.


Ztráta chuti k jídlu
Data ukazují, že u 35 % dětí s koronavirem byla zaznamenána ztráta chuti k jídlu. Podle lékařů tímto příznakem trpí spíše děti mladší jednoho roku. Pediatři doporučují rodičům v případě, že jejich dítě odmítá jídlo, aby pokrm nakrájeli na menší kousky a rozložili ho do delšího časového úseku.

 


Horečka
Ta je také jedním z hlavních příznaků, na které je třeba dávat pozor u dětí s podezřením na covid. "Dětem by při horečce mělo být podáváno velké množství tekutin. I když vaše dítě nemá žízeň, snažte se ho přimět, aby pilo často po malých doušcích," doporučuje americké ministerstvo zdravotnictví.


Méně běžné příznaky koronaviru u dětí jsou ještě kašel, rýma, potíže s dýcháním, průjem, nevolnost či bolest svalů.

 

Polovina nakažených nemá příznaky, varuje Blatný. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz