Chráněný druh

Rodiče se bojí o své děti! Na jižní Moravě se objevil jedovatý brouk

Téma:

Rodiče malých dětí na Jižní Moravě panikaří kvůli brouku majce. Ten je sice jedovatý, ale není lidem nebezpečný, pokud ho nesní. Hmyz je chráněný a po letech, kdy mu hrozilo vyhubení, se vrací do přírody.

Obyčejný brouk s černými krovkami je postrachem rodičů a na internetu se před ním varují. Ve skutečnosti je jeho nebezpeční minimální. "Já osobně na to mám reakci ve formě puchýřů," řekl entomolog Petr Šípek z Univerzity Karlovy.

 

Člověk by musel sníst několik brouků, aby se otrávil. Hmyz obsahuje prudký jed kantaridin, který by dokázal zabít i dospělého. Musel by být ale v mnohonásobně vyšší koncentraci. Ve středověku se jed používal na trávení lidí.

 

Pokud dítě nepojídá na trávníku velké brouky, rodiče se obávat nemusejí. Lékaři naposledy takový případ řešili před třemi lety. Chlapec měl podrážděnou pokožku a skončil na jednotce intenzivní péče.

 

 

"Brouk vypudí kapičky jedu z chloupků na nohách," vysvětluje entomolog Jan Dolanský z Východočeského muzea v Pardubicích. Lidé by každopádně neměli majky zabíjet. Jsou totiž chráněné a za jeho usmrcení hrozí vysoká pokuta.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pan, Josef Svoboda TN.cz