Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zanedbání výchovy

To je rodinka! Rodiče neposílali tři děti do školy. Chyběly 803 hodin

školáci - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Školáci - ilustrační foto

Až dva roky ve vězení hrozí rodičům z Domažlic. Svým dětem tolerovali extrémní záškoláctví. Nejstarší syn, který chodí teprve do čtvrté třídy, ze 459 vyučovacích hodin chyběl na 360. Lépe na tom nebyla ani dcera chodící do druhé třídy a dokonce ani další syn, který je teprve prvňáček. Ani u předškoláka rodiče nebyli schopni zajistit, aby v povinném posledním roce chodil do školky.

Kriminalisté začali stíhat pár z Domažlic v pátek. Čtyřiatřicetiletou ženu a sedmatřicetiletého muže podezřívají z trestného činu ohrožení výchovy dítěte.

 

"Toho se dopustili tím, že od počátku školního roku 2017/2018 do současné doby řádně nedohlíželi na povinnou předškolní docházku svého nezletilého syna, když navštívil předškolní zařízení, kam byl přihlášen k předškolnímu vzdělávání pouze několikrát. Byl omlouván sporadicky. Rodiče s ním ani nebyli u zápisu do základní školy, ani nepodali žádost o odklad jeho školní docházky," uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

 

Lépe na tom rodina nebyla ani s dětmi, které už chodí do školy. "Syn, který je žákem čtvrté třídy, z celkového počtu 459 vyučovacích hodin zameškal 360 hodin, z toho 227 hodin bylo neomluvených," upozornila Brožová.

 

Jeho sestra, která chodí do druhé třídy, zameškala 208 hodin, 81 jich neměla omluvený. A ani další syn, prvňáček, moc do školy nechodil. Za pololetí zameškal 235 hodin, rodiče přitom 75 zameškaných hodin neomluvili.

 

 

"Rodiče nedokázali děti motivovat a přimět ke školní docházce. Řádně a včas v souladu se školním řádem neomlouvali nepřítomnost dětí na vyučování. Nedohlíželi na přípravu svých dětí, nevybavili je učebními pomůckami, se školou nespolupracovali, nedostavovali se na pozvání na jednání do školy, nereagovali na telefonáty. Posílali své děti do školy ve špinavém oblečení, nedostatečně dbali na jejich hygienu a dodržování hygienických návyků. Svým jednáním vytvářeli podmínky pro vznik nežádoucích návyků a sklonů," vyjmenovala policejní mluvčí všechna provinění rodičů.

 

Policisté je stíhají na svobodě. Hrozí jim ale, že za mřížemi stráví až dva roky.

vbo TN.cz