Od ledna 2020

Rodičovský příspěvek se zvýší. Ale nejspíš ne pro všechny rodiny!

Jana Maláčová
Zdroj: Profimedia
Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 5.9. 2019 18:45

Sociální výbor Sněmovny podpořil zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun od ledna roku 2020. Na peníze mají mít nárok pouze rodiny s dětmi do čtyř let, které příspěvek stále pobírají. Rodiče, kteří pobírání příspěvku ukončili dříve, ho nejspíš nedostanou.

Poslanci podpořili zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun v červnu. Sněmovna by měla podle čtvrtečního zasedání sociálního výboru schválit vládní novelu beze změn. Plánované navýšení má platit pro všechny rodiče, kteří mají dítě mladší čtyř let a zároveň nemají 1. ledna 2020 rodičovský příspěvek již vyčerpaný. U vícerčat příspěvek vzroste z 330 na 450 tisíc. Informoval o tom iDnes.cz

 

Některé rodiny tak nebudou mít na navýšení nejspíš nárok jen proto, že si zvolily kratší interval čerpání a příspěvek mají tak již vybraný. "Nechtěli jsme trestat rodiny, které se vrátily rychle do práce tím, že jim nenavýšíme rodičovský příspěvek. Nakonec na to bude mít nárok 80 procent rodin z mého původního návrhu," řekla ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, která výslednou podobu označila za jediný možný kompromis.

 

Vyplacení rodičovských ze státního rozpočtu ukrojí 8,6 miliardy korun. Tím, že příspěvek nedostanou všechny rodiny s dětmi do 4 let věku, stát ušetří 2,6 miliardy korun.

 

 

Návrh poslance Jana Bauera z ODS a Lucie Šafránkové z SPD, aby na vyšší rodičovský příspěvek měly nárok všechny rodiny s dětmi do čtyř let, nepodpořili poslanci vládních stran ANO, ČSSD a komunistů, kteří vládu Andreje Babiše tolerují.


Za matky s dětmi do čtyř let na jednání výboru bojovala Jitka Michlíčková za petiční výbor "Petice za nediskriminační navýšení rodičovského příspěvku". Neprošel například ani návrh Markéty Pekarové Adamové, aby rodičovský příspěvek mohli pobírat i prarodiče.


Poslanci budou zákon o zvýšení rodičovského příspěvkuprojednávat ve druhém čtení na schůzi, která začíná příští týden. A mohou zavrhnuté změny znovu navrhnout a pokusit se pro ně získat podporu celé Sněmovny.

Boj o rodičovský příspěvek. Podívejte se na reportáž TV Nova z března:

TN.cz