Víc peněz pro děti

Rodičovský příspěvek vzroste až o 120 tisíc. Návod, jak o něj nepřijít

Sociální odvody na děti
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační snímek

Koalice se shodla na zvýšení rodičovského příspěvku, které se navíc týká nejen rodičů budoucích, ale i těch, kteří se už o špunta starají. Přinášíme návod, jak o desetitisíce navíc požádat.

"Návrh obsahuje přechodné opatření, podle kterého by mohli navýšení (80 tisíc korun u jednoho dítěte, 120 tisíc u více společně narozených dětí) dočerpat i rodiče, kteří již vyčerpali současnou maximální celkovou částku 220 tisíc, ale jejich nejmladší dítě ještě nedosáhlo čtyř let věku," vysvětluje Barbara Hanousek Eckhardová z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.

 

V těchto případech si rodiče budou muset o dočerpání rodičovského příspěvku požádat – podáním nové žádosti. Klíčové datum pro čerpání 80 či 120 tisíc navíc je datum 1. ledna 2020. Právě od něj totiž by měla změna platit a právě do tohoto data musejí děti "stihnout" čtvrté narozeniny, aby měli rodiče nárok na zvýšený rodičovský příspěvek.

 

Rodiny si také budou moci díky navýšení příspěvku upravit částku, kterou každý měsíc dostanou. "Nebo můžou čerpat rodičovský příspěvek déle než původně plánovali - maximálně však do čtyř let věku dítěte. Navýšení nelze vyplatit jednorázově," upozorňuje Hanousek Eckhardová.

 

Pokud se v rodině narodí(ly) do 1. ledna 2020 postupně například dvě děti, kterým budou v době, kdy změna vstoupí v platnost, méně než čtyři roky, neznamená to, že rodina dostane desetitisíce od státu dvakrát.

 

 

"Rodičovský příspěvek se vždy vyhodnocuje pouze na nejmladší dítě v rodině. Takže po narození nového dítěte v rodině starší dítě již nárok na rodičovský příspěvek nezakládá, a proto se navýšení celkové maximální částky těchto dětí nebude týkat (a to ani v případě, pokud starší dítě nedosáhlo věku 4 let). V popisovaném případě dojde k automatickému navýšení maximální celkové částky rodičovského příspěvku na nejmladší dítě z 220 tisíc na 300 tisíc korun," vysvětluje ministerstvo práce.

 

O rodičovský příspěvek jako takový musejí rodiče žádat na úřadu práce a mimo jiné k jeho vyřízení potřebují i rodný list dítěte. Podrobný návod najdete v TOMTO ČLÁNKU.

 

Podívejte se na pondělní reportáž TV Nova: 

pez TN.cz