Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Otrava oxidem uhelnatým

Rodičům a třem dětem šlo o život! V domě si pustili elektrocentrálu

Otrava rodiny v Plzni - 5
Zdroj: Krimi Plzeň
ilustrační foto

U otravy oxidem uhelnatým zasahovali v neděli večer hasiči a záchranáři z Pardubického kraje. Pětičlenná rodina si potom, co jim odpojili elektřinu, doma pustila elektrocentrálu. Matka a tři děti skončily v orlickoústecké nemocnici.

Nechybělo moc a nápad nahradit odpojený proud tím vyrobeným elektrocentrálou skončil tragédií. Rodinu z Třebovic na Lanškrounsku se hasičům a záchranářům naštěstí podařilo včas zachránit.

 

"Přístroje v domě naměřily 170 jednotek ppm (částice na milion) oxidu uhelnatého, bezpečná hodnota je přitom jen 20 ppm," řekla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

 

"Záchranáři zasahovali 26. listopadu krátce po šesté hodině večerní v rodinném domě na Orlickoústecku. Jednalo se o podezření na intoxikaci výfukovými plyny u několika členů rodiny. Na místo ihned vyjely tři vozy Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje," potvrdil pro TN.cz mluvčí pardubických záchranářů Aleš Malý.

 

Elektrocentrálu, která dům plnila smrtícím plynem, hasiči vypnuli a prostor odvětrali. Záchranáři poskytli přiotrávené rodině první pomoc, napojili je na monitor životních funkcí a všem podali kyslík.

 

 

"Matku a tři děti jsme ve stabilizovaném stavu převezli k definitivnímu ošetření do nemocnice v Ústí nad Orlicí," doplnil mluvčí záchranářů Malý.

 

Oxid uhelnatý v těle vytváří karboxyhemoglobin, který pak červeným krvinkám brání v přenosu kyslíku po těle. Problémem je, že oxid uhelnatý není cítit. Mezi příznaky otravy patří bolest hlavy nebo malátnost.

vbo TN.cz